Belgičané demonstrovali proti politikům a za jednotu země
Belgičané už mají dost politických nesvárů. Jasně a hlasitě to ukázali na demonstraci v centru Bruselu, na kterou přišlo podle odhadů belgických médií 40 až 50 tisíc lidí. „Pochod hanby“, jak ho organizátoři demonstrace nazvali, měl vlámským i valonským politikům ukázat, že hádat se o sestavení federální vlády už více než 7 měsíců je přece jen hodně silná káva.
„Společně, společně, chceme žít společně“, znělo na hlavní dopravní tepně Bruselu, uprostřed evropské čtvrti i pod bránou se sochami 9 historických belgických provincií.
Asi padesátitisícový dav se valil ulicemi s transparenty odsuzujícími přehlížení problémů běžných občanů politiky, kteří se hádají o to, kdo urve více moci a peněz. „Hanba, Ostuda.“ To byla slova, která se na nápisech objevovala velmi často.
Někteří demonstranti pojali pochod i jako recesi a vyzývali například k umístění politiků do ZOO, nebo ke zvolení populárního herce Jeana-Claudea van Damma belgickým prezidentem. Ten plakát ovšem úplně pomíjel problém, co by se pak stalo s belgickým králem.
„Jsme tu zkrátka proto, že chceme, aby rychle vznikla nová vláda. Máme na tom zájem kvůli našim dětem. Vláda musí připravit reformu důchodového systému, která se jich bude týkat. Je spousta dalších věcí, které je třeba řešit, a ne se zabývat těmi, které jsou podružné,“ stěžoval si na neschopnost belgických politiků dohodnout se 224 dny po volbách na společné federální vládě pan Xavier z Louvain la Neuve.
Paní Martine z Waterloo si nemyslí, že se po demonstraci náhle něco v belgické politice změní. Lidé přišli, aby dali najevo, že nesouhlasí se směrem, kterým se věci ubírají. Že jsou Belgičané a chtějí žít spolu.
Také paní Geerte z Antverp přijela protestovat proti už více než půl roku trvajícímu politickému patu. Lidé, kteří přišli na demonstraci chtějí, podle ní ukázat vůli žít ve společném státě. Bude sice potřeba provést některé hluboké reformy, ale právě k tomu lid zvolil své zástupce, aby o nich jednali. Nechtějí ale dělit zemi.
„Už teď jsme malí a Evropa hraje ve světě tak malou roli, že už nemá smysl ještě tuto zemi půlit.“
Paní Geerte doufá, že Belgie nebude napodobovat Československo. „Vždycky jsme byli hrdí na to, jak dokážeme dělat kompromisy a jak si dokážeme udržet jednotu. Snad nám tato vlastnost ještě vydrží.“
Minimálně už Belgičané ukázali, že dokáží vyslyšet volání po národní jednotě. Padesátitisícovou demonstraci totiž iniciovala výzva pěti studentů na Facebooku. Ti dostali nápad jak zostudit politiky neschopné se dohodnout.