Al-Káida chce animovaným filmem přilákat nové dětské bojovníky
Al-Káida chce prostřednictvím animovaného filmu ve stylu snímků Disneyova studia přilákat k aktivitám své organizace dětské bojovníky.Ve filmu, který teroristická síť Al-Káida připravuje, vystupují děti oblečené do bojových uniforem a účastní se vraždění, přepadání i plánování teroristických akcí. O filmu informovala londýnská nadace Quilliam.
Podle ředitelky dětského fondu UNICEF v České republice Pavly Gomby je velmi pravděpodobné, že se takový film dostane na trh:
„Nemáme o tom přesné informace, ale dá se docela dobře domnívat, že v době internetu a toho, kdy připojení mívají i velmi vzdálená místa, je to docela dobře možné.
„Pracovníci v Afghánistánu odhadují, že je tam zhruba kolem osmi tisíc dětských vojáků, jsou to většinou chlapci ve věku od 10 do 17 let. Způsob, kterým se děti v Afghánistánu dostávají do těchto skupin, je spíše nátlak, případně pohrůžka násilí, někdy i určitá finanční motivace, efekt toho, že dítě kolem patnácti let nemá žádné vzdělání ani uplatnění,“ mluví o způsobu najímaní nových vojáků Pavla Gomba.
V médiích se spekuluje o tom, že by se mohly objevit poměrně negativní reakce od afghánských rodičů, mluvilo se i možných protestech.
„Pokud se díváme na současnou situaci, opravdu si nemyslím, že by bylo reálné, že by afghánští rodiče povstali a začali protestovat. Často i v jiných zemích vidíme, že takovýto způsob propagace je zaměřený na to, co děti opravdu zajímá, je určitým způsobem humorný nebo má dramatickou zápletku. To bývá často účinnější než pohrůžky, násilí a tak dále,“ vyvrací spekulace ředitelka fondu UNICEF.
Situace ve světě
Pavla Gomba odhaduje, že na světě je okolo 300 tisíc dětí zapojených do ozbrojených konfliktů. UNICEF eviduje zhruba 57 ozbrojených skupin, které verbují děti do svých řad.
„Dalo by se říct, že Afghánistán a okolní země jsou jedním ze středisek problému, ale velkým problémem jsou dětští vojáci i v zemích jako je Kongo, Uganda a podobně. Zkrátka tam, kde ozbrojené konflikty probíhají celá desetiletí a nemají žádné řešení. V Jižní Americe je to například Kolumbie, kde se odhaduje minimálně stejný počet dětských vojáků jako v Afghánistánu,“ dodává ředitelka.