Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Američané údajně měli špionážní centra v 19 evropských městech, včetně Prahy

Americké tajné služby údajně měly své pracoviště také v Praze. V Evropě jich prý bylo dohromady 19. Informuje o tom německý Spiegel. Podle něj to vyplývá z dokumentů NSA z roku 2010. Týdeník píše mimo jiné i o tom, že americké rozvědky odposlouchávaly od roku 2002 telefon německé kancléřky Angely Merkelové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha, Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, Pražský hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nařízení sledovat mobil šéfky německé vlády údajně platilo i několik týdnů před červnovou návštěvou Baracka Obamy v Berlíně.

Americký prezident kancléřku Merkelovou ujistil, že osobně o sledování jejího mobilu nevěděl. Podle informací Spiegelu sledovaly americké tajné služby hovory šéfky německé vlády více než deset let. Cílem odposlechů prý mohl být i bývalý kancléř Gerhard Schröder.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napětí mezi Spojenými státy a Německem kvůli odposlouchávání kancléřsky Merkelové informuje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Z článku nevyplývá, zda monitorovaly jednotlivá spojení nebo i obsah rozhovorů. Odposlechy pravděpodobně pořizovali agenti přímo z budovy amerického velvyslanectví v Berlíně stojícího u Braniborské brány, jen 800 metrů od budovy kancléřství.

Z velvyslanectví údajně prostřednictvím vysoce výkonných vysílačů monitorovali nedalekou vládní čtvrť. Podle německého týdeníku měli Američané špionážní centra v 19 evropských městech, mimo jiné i v Praze. V samotném Německu měli základnu kromě Berlína ještě ve Frankfurtu nad Mohanem.

Německo považuje odhalení za skandální narušení suverenity státu a žádá omluvu od Baracka Obamy. V ohrožení je především uzavření smlouvy o volném obchodu se Spojenými státy. Většina německých politiků požaduje, aby do doby, než USA uspokojivě vysvětlí všechny tyto své aktivity, zůstala smlouva „u ledu“.

Německé tajné služby možná čeká reorganizace

V Německu se teď živě debatuje o tom, jak mohlo tamním tajným službám uniknout, že mobil šéfky jejich vlády je odposloucháván. Nejde totiž o první selhání vnitřní rozvědky – Úřadu na ochranu ústavy. Kritice čelila už kvůli řádění neonacistické buňky ze Cvikova.

Nyní se proto objevují úvahy o nutnosti reorganizovat německé tajné služby a posílit speciální oddělení, které se zabývá kybernetickou špionáží. Tam v současnosti pracuje 600 lidí a už od začátku se mluví o tom, že je to málo. Německo zatím sledovalo jen nepřátelské země, teď se ale zřejmě budou muset zaměřit i na tradiční spojence.

Klára Stejskalová, ČRo, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme