Američané vzhlíží k 'hvězdě severu'. U Trudeaua nacházejí to, co Trumpovi schází
S propadající se popularitou Donalda Trumpa se oči mnoha Američanů upírají na sever. Kanadský premiér Justin Trudeau pro ně totiž zosobňuje vše, co americkému prezidentovi chybí.
Popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa klesá a v současnosti s ním sympatizuje nejmenší množství Američanů od jeho inaugurace, uvádí s odvoláním na nejaktuálnější průzkumy veřejného mínění server televizní stanice CBS.
Podle sociologického šetření Quinnipiac University schvaluje Trumpovo počínání v Bílém domě jen 33 procent Američanů, 61 procent respondentů je opačného názoru. Většina voličů zastává názor, že Trump nejedná čestně, nedisponuje dobrými vůdcovskými schopnostmi, není silnou osobností, není inteligentní, nesdílí demokratické hodnoty a o obyčejné občany se nestará.
Respondentům vadí také jeho neomalené angažmá ve světové politice, nekvalifikovaný postup při řešení ekonomických problémů, postoje k imigrantům a teroristickým hrozbám. Kritizují rovněž jeho současný přístup k otázkám zdravotnictví.
Více než polovina respondentů zastává názor, že se Trump pokouší zabránit vyšetřování ruských zásahů do loňských amerických prezidentských voleb. Téměř dvě třetiny jsou pak přesvědčeny o tom, že Rusko boj o Bílý dům skutečně ovlivnilo.
Třetina stojí za Trumpem
Třicet procent dotázaných si myslí, že prezident ve vztazích s Moskvou postupoval nezákonně, stejný počet je přesvědčen, že se choval neeticky. A jen třetina voličů soudí, že hlava státu neudělala nic špatného, uvádí CBS. A dodává, že k podobným závěrům dospěl i další průzkum, tentokrát z dílny renomovaného Gallupova ústavu.
Nespokojenost Američanů ilustruje obsáhlý článek amerického čtrnáctideníku Rolling Stone. I když jde především o liberálně zaměřený magazín, primárně informující o hudbě, popkultuře a životním stylu, nechybí na jeho stránkách výsostně politická témata.
Má vyhrnuté rukávy, nonšalantně se opírá o stůl a nakažlivě se usmívá. Fotografie na titulní stránce nejnovějšího vydání časopisu doplňuje otázka: „Proč nemůže být naším prezidentem?“
Na fotografii je ovšem Justin Trudeau, kanadský premiér, v němž americká média spatřují jakéhosi „anti-Trumpa“ a často jej vykreslují jako vzor toho, jak by se měl chovat nejvýše postavený politik v zemi. Trudeau se zkrátka stal pro Američany symbolem všeho, čím jejich prezident není, domnívá se magazín Rolling Stone.
Pětačtyřicetiletý Trudeau je, jak například uvádí washingtonský politický server The Hill, vskutku Trumpovým antipodem. Je bytostným liberálem, otevřeně se prohlašuje za feministu, podporuje homosexuální a lesbické komunity a pléduje pro to, aby jeho země pomáhala uprchlíkům. Kromě toho je mladý, atraktivní, a na veřejnosti se prezentuje jako progresivní politik nové generace.
Ne že by sám Trump k „nové“ politické garnituře nepatřil. Už proto, že nikdy předtím žádnou volenou funkci nezastával. Na rozdíl od premiéra sousední země však často čelí kritice za vulgární a xenofobní chování a nekompetentnost při jednáních s domácí opozicí a se zahraničními kolegy.
Bez planých řečí
Magazín Rolling Stone o kanadském předsedovi vlády píše jako o „hvězdě ze severu“, a dokonce jej označuje za „největší naději pro svobodný svět“. Justin Trudeau se snaží „učinit Kanadu opět velkou“, ale používá k tomu odlišné metody, podotýká Rollig Stone.
„Mluví klidným hlasem, jeho tmavé vlasy mají přirozenou barvu. Doma na něj čeká okouzlující manželka a tři fotogenické děti. Ne dost velké na to, aby mu na summitu G20 zahřívaly křeslo či se zapletly do špionážních šarád,“ píše magazín ve zjevné narážce na skandály prezidenta Trumpa. Za něj, například na nedávné vrcholné schůzce zástupců dvaceti největších ekonomik světa, zcela bezprecedentně zaskočila dcera Ivanka.
I server The Hill vyzdvihuje skutečnost, že feminismus a další občanské postoje kanadského premiéra nejsou jen planými řečmi. Polovinu jeho kabinetu tvoří ženy a příslušníci etnických menšin. A všímá si také rozdílných postojů státníků sousedních zemí k plánovanému rodičovství a umělému přerušení těhotenství. S tím, že v Kanadě jsou potraty, na rozdíl od Spojených států, součástí všeobecné zdravotní péče.
Trudeauova lidskost
Když v roce 2015 Trudeau osobně vítal syrské uprchlíky, rozdával na letišti zimní kabáty. Jeden z imigrantů mu za to po roce v kanadském rozhlase poděkoval, což podle serveru dohnalo premiéra k slzám. Další pak po něm pojmenoval svého druhého syna.
Mezitím Donald Trump neustává ve výpadech proti muslimským utečencům hledajícím v jeho zemi bezpečí. A jeho viceprezident Mike Pence se obrací na soudy, aby syrským uprchlíkům ve vstupu do Spojených států zabránily.
Ale jakkoli jsou rozdílní, mají představitelé sousedních zemí, alespoň navenek, dobré vztahy. „Máme v Kanadě velkého souseda a Justin odvádí úžasnou práci,“ nechal se u příležitosti summitu G20 slyšet Donald Trump.
Trudeau zase přiznává, že v mnoha věcech s prezidentem Spojených států nesouhlasí, oba však mají „konstruktivní pracovní vztah“. A ten by podle premiéra neměly narušit žádné osobní kontroverze či názorový nesoulad, zdůrazňuje server The Hill.
Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus