Trudeau v posledních týdnech čelil silnému tlaku liberálů, aby ve funkci skončil. Výrazně k němu přispěla i prosincová rezignace vicepremiérky a ministryně financí Chrystie Freelandové.
K nákupu NASAMS pro Ukrajinu se rozhodla přistoupit i Kanada, která ale s financováním otálela. Průtahy zdůvodnila složitostí projektu, kdy nákup činila přes USA.
Solidaritu s napadenou zemí na sociálních sítích vyjádřili světoví i čeští politici. „Odhodlání a síla ukrajinského lidu nepřestává inspirovat,“ uvedl na síti X britský král Karel III.
Mezi Indií a Kanadou panuje napětí kvůli nedávnému prohlášení kanadského premiéra Justina Trudeaua, podle nějž za červnovou vraždou předáka sikhské komunity na kanadské půdě může stát indická vláda.
Kanadský občan Hardeep Singh Nijjar byl zastřelen 18. června před sikhským chrámem ve městě Surrey. Podle kanadské stanice CBC byl zastáncem samostatného státu Sikhů v Indii.
„Tím, že Kanada povoluje konfiskaci Antonovu 124, dává najevo, že ti, kdo mají zisk z ilegální ruské války na Ukrajině, nezůstanou nepotrestáni,“ uvedla vláda v Ottawě.
Policie se snaží identifikovat oběti a také zjistit, jaký měly status v Kanadě. Provádějí se pitvy a toxikologické rozbory, které mají určit příčiny smrti.
Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům, vyplynulo to z páteční návštěvy Bidena v Ottawě.
Americký Federální úřad pro civilní letectví v neděli před zásahem armády omezil provoz nad Michiganským jezerem. Omezení letového provozu oznámila na kanadské straně Velkých jezer také Ottawa.
Jde už o třetí případ v posledních dvou týdnech. Nejdříve Američané sestřelili čínský údajně špionážní balón, tento pátek pak další předmět, který blíže neidentifikovali.
Policie města Laval uvedla, že autobus do dětského centra narazil kolem 08.30 místního času (14.30 SEČ). Strážníci kolem budovy vytvořili ochranný pás, zatímco na místo přijížděli rozrušení rodiče.
„Královna Alžběta II. je pro většinu z nás jedinou britskou panovnicí, kterou jsme kdy zažili," připomíná délku panování australský premiér Anthony Albanese.
Kanadská vláda naznačila, že papežova omluva za roli, kterou římskokatolická církev sehrála při násilné asimilaci a trýznění dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách, není dostatečná.
„S hanbou a jednoznačně, pokorně prosím o odpuštění za zlo, kterého se tolik křesťanů dopustilo na domorodém obyvatelstvu,“ řekl papež domorodým obyvatelům.
Protestující se svými kamiony ustoupili největší policejní operaci v historii země. Do akce se zapojili policisté z celé Kanady. Zatýkali, vytlačovali demonstranty a odtahovali jejich kamiony.
„Žádáme protestující, aby zůstali poklidní a dodržovali zákon,“ uvedla policie. „Budete čelit tvrdým trestům, neupustíte-li od nezákonné aktivity a neodstraníte-li okamžitě svá vozidla a majetek.“
Ve čtvrtek protestující zastavili dopravu již na třetím velkém hraničním přechodu, tentokrát mezi americkým státem Severní Dakota a kanadskou provincií Manitoba.
Ottawská policie varuje protestující řidiče, že může přijít zatýkání a zabavování vozidel. Některé kanadské provincie uvolňují restrikce, popřely ale, že by to nějak souviselo s protesty.
V neděli sami organizátoři protestu řidiče vyzvali, aby dopoledne zachovali ticho, a dali tak najevo „dobrou vůli“. Policie také několika řidičům vyměřila kvůli rušení hlukem pokuty.
Hlasitý a neustávající zvuk klaksonů se stal jedním ze symbolů hnutí proti koronavirovým omezením, troubení zhruba 400 až 500 kamionů ale rozčiluje obyvatele kanadské metropole i majitele podniků.
Přístup k demonstrantům zpřísnila i policie a lidem zakázala nosit jim jídlo či palivo. V sobotu protesty proti covidovým opatřením zažila i další kanadská města.
Podle stanice CBC ale není jasné, jestli liberálové obsadí v parlamentu většinu, kvůli které předčasné volby vyvolali. Na svou stranu nově získali například hlavní město Ottawu.
Povinnost vakcinace se bude vztahovat na všechny cestující v komerčních letech, ve vlacích spojujících kanadské provincie, a na výletních lodích, dále pak na všechny federální úředníky.
Násilným vzdělávacím systémem, který měl vést k asimilaci indiánů a dalších menšin do kanadské společnosti, dohromady prošlo asi 150 tisíc dětí. Více než 4000 z nich v internátech zemřelo.
Kanadský premiér, který v sobotu na summitu G7 v britském Cornwallu rozhovory o Číně vedl, prohlásil, že největší světové demokracie jsou životaschopnou alternativou toho, co světu nabízí Peking.