Pence podle médií řekl Trumpovi, že nemůže změnit výsledek voleb. Šéf Bílého domu to popřel
Americký viceprezident Mike Pence řekl šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, že nepovažuje za možné, aby v Kongresu zablokoval potvrzení výsledku prezidentských voleb. S odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s obsahem rozhovoru to napsal deník The New York Times. Trump informaci odmítl jako „fake news“ a na twitteru Pence vyzval, aby hlasy tzv. volitelů „poslal zpátky státům“. Agentura AP napsala, že ústava Penceovi nic takového neumožňuje.
Viceprezident USA bude odpoledne místního času předsedat společnému zasedání dvou komor Kongresu, při kterém se spočítají hlasy tzv. volitelů, načež bude na Penceovi, aby oficiálně ohlásil vítěze voleb.
Ve Spojených státech pokračuje boj o Senát a rozložení sil v zemi. Washington se chystá na nepokoje
Číst článek
Tím je demokrat Joe Biden, který získal 306 z celkových 538 volitelských hlasů, a ačkoli se desítky republikánských zákonodárců chystaly proti výsledkům z některých států protestovat, pravděpodobnost jejich zneplatnění je prakticky nulová.
Trump nyní prohlašuje, že Pence může v Kongresu odmítnout započítat volitele z některých států a odvrátit potvrzení Bidenova vítězství, média ovšem vysvětlují, že role viceprezidenta je v daném procesu v podstatě ceremoniální.
„Když nás viceprezident Mike Pence podrží, vyhrajeme prezidentský úřad,“ napsal Trump v noci na středu na twitteru. Prezident více než dva měsíce po podzimních volbách odmítá uznat porážku a podle některých komentářů vede bezprecedentní kampaň s cílem udržet se u moci.
If Vice President @Mike Pence comes through for us, we will win the Presidency. Many States want to decertify the mistake they made in certifying incorrect & even fraudulent numbers in a process NOT approved by their State Legislatures (which it must be). Mike can send it back!
07:00 – 06. 01. 2021
Podle New York Times už mu i Pence sdělil, že není v jeho silách uzavření voleb zabránit. Viceprezident údajně svůj postoj vyjádřil při úterním obědě s hlavou státu.
Odmítnutí ‚podvodných‘ volitelů
Trump předtím na twitteru uvedl, že Pence může „odmítnout podvodně vybrané volitele“, čímž zřejmě narážel na svá soustavná tvrzení o falšování volebních výsledků. Americké úřady ovšem nenašly žádné důkazy o významnějších nesrovnalostech a všechny státy své volitele nominovaly obvyklým způsobem.
Ve středu v rámci série ranních tweetů prezident ještě navýšil tlak na svého „nejvěrnějšího vojáka“, píše AP. Trump mimo jiné vzkázal, že je nyní potřeba „extrémní odvahy“. „Jediné, co musí Mike Pence udělat, je poslat je (volitelské hlasy) zpátky státům, a vyhráli jsme. Udělej to Mikeu,“ píše se v tweetu.
States want to correct their votes, which they now know were based on irregularities and fraud, plus corrupt process never received legislative approval. All Mike Pence has to do is send them back to the States, AND WE WIN. Do it Mike, this is a time for extreme courage!
14:17 – 06. 01. 2021
V reakci na článek Trump uvedl, že Pence „nikdy neřekl“, že nemá právo zasáhnout do výsledků. „Náš viceprezident má podle ústavy Spojených států několik možností,“ stojí v prohlášení. Sám Pence se k věci v úterý večer nevyjádřil.
Stížnost ze šesti států
Podle informací webu Politico Trumpovi řekl, že se bude řídit zavedenými postupy. Viceprezidentův tým pouze potvrdil, že Pence bude společné schůzi Kongresu předsedat.
Zasedání začíná ve 13.00 washingtonského času (19.00 SEČ) a pozorovatelé předpovídají další vypjatou epizodu končící volební sezony. „Tento zpravidla rutinní proces bude ve středu všechno, jen ne rutinní. Taková politická konfrontace, spojená s Trumpovou zoufalou snahou zůstat ve funkci, tady nebyla od dohry občanské války,“ napsala agentura AP.
Trump v Georgii podpořil republikánské kandidáty do Senátu. Jeho podporovatelé mluví o občanské válce
Číst článek
Republikáni ohlásili stížnosti proti volebním výsledkům až ze šesti států a konečné potvrzení Bidenova vítězství by tak mohlo přijít pozdě večer nebo až ve čtvrtek.
Pokud vznesou námitku proti volitelským hlasům určitého státu zástupci z obou komor Kongresu, musí o věci obě komory samostatně jednat a hlasovat. Tento postup by se při každém protestu splňujícím výše uvedenou podmínku opakoval.
Vzhledem k hlasovací matematice jsou avizované námitky odsouzeny k neúspěchu. Naposledy se v Kongresu námitka proti výsledku v jistém státě projednávala po volbách roku 2004, přičemž to podle AP bylo teprve podruhé, co na takový vývoj došlo.