Poslední pokus. Skupina republikánů plánuje při schvalování Kongresem odmítnout Bidenovo vítězství
Skupina republikánských senátorů oznámila, že odmítne výsledky hlasování volitelů v amerických prezidentských volbách. Iniciativu podpořil i viceprezident Mike Pence, který bude předsedat středeční společné schůzi obou komor Kongresu, který má za úkol volební výsledky schválit. Jde o poslední formální krok dva týdny před nástupem demokratického kandidáta Joea Bidena do Bílého domu.
Více než desítka republikánských senátorů se přihlásila k plánu odmítnout výsledky ze států, o kterých poražený kandidát Donald Trump bez důkazů tvrdí, že o tamní vítězství přišel podvodem. Formální potvrzení Bidenova vítězství to ale zřejmě jen o několik hodin oddálí.
Jedenáct republikánských senátorů vedených Tedem Cruzem z Texasu chce ve středu požádat o desetidenní audit výsledků v některých státech. Skupina se opírá o precedens z roku 1877. Tehdy byl ustaven vyšetřovací výbor zástupců obou politických stran, protože ve třech státech si připsaly vítězství obě. Cruzova skupina chce, aby Kongres nyní jmenoval komisi, která za „deset dní provede audit voleb ve sporných státech“. Potom mají dané státy prověřit výsledek tohoto zjištění, svolat mimořádné jednání legislativy a v případě potřeby potvrdit změnu volebního výsledku.
Personální šéf Penceova štábu Marc Short v sobotu řekl, že viceprezident sdílí „obavy milionů Američanů týkající se volebních podvodů a nepoctivých praktik“. „Pan Pence vítá snahu členů Sněmovny i Senátu využít pravomocí, jež jim dává zákon, vznést námitky a poskytnout důkazy Kongresu a americkému národu,“ sdělil k Penceovu stanovisku Short.
Někteří republikáni v Senátu iniciativu svých kolegů naopak odsoudili. Mitt Romney to považuje za ohrožení demokratické republiky, proti je i Mitch McConnell, šéf republikánské většiny.
Americká média se shodují v tom, že tento pokus nemá naději uspět, a přiznávají to i samotní senátoři. „Nejsme naivní. Očekáváme, že jinak, než my se vysloví zřejmě všichni demokraté a asi více než několik republikánů,“ uvedla skupina. Volební výsledek nehodlá uznat i část republikánů ve Sněmovně reprezentantů.
Svou většinu budou republikáni v úterý hájit ve druhém kole senátních voleb v Georgii. Podpořit kandidáty své strany tam v neděli a v pondělí přijedou prezident Trump a viceprezident Pence i jejich nástupci, demokrati Biden a budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová.
.@Mitt Romney with a criticism of the Republican lawmakers who want to object to the Electoral College results: “The egregious ploy to reject electors may enhance the political ambition of some, but dangerously threatens our Democratic Republic.”
01:19 – 03. 01. 2021
Ve Washingtonu se v neděli poprvé sešel americký Kongres v novém složení po listopadových volbách. Funkci předsedkyně Sněmovny reprezentantů obhájila Nancy Pelosiová. Pro demokratickou kandidátku hlasovalo 216 poslanců.
Americké sdělovací prostředky poukazují na to, že se 117. Kongres schází k prvnímu zasedání v atmosféře politické nestability. Demokraté si sice po volbách udrželi ve Sněmovně většinu, ale tu nejtěsnější, jakou měla jedna z politických stran za minulé dvě desetiletí - mají 222 křesel, zatímco republikáni 212.
Očekává se, že se hlasování o předsedovi značně protáhne kvůli protiepidemickým opatřením. V sále může být naráz jen 72 poslanců, bude se volit po skupinách. V Senátu složilo přísahu 32 zvolených senátorů do rukou předsedy a viceprezidenta Mikea Pence. Všichni přítomní měli roušky a přísahu skládali kvůli restrikcím v párech.