Americké primárky pokračují v dalších klíčových státech
Americká předvolební kampaň nabírá na obrátkách - dnes hlasují voliči v demokratických i republikánských primárkách ve čtyřech státech. Důležité budou ale hlavně výsledky ve dvou velkých - v Ohiu a v Texasu. Hillary Clintonové pomáhá její dcera Chelsea. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka se vypravil na jedno z předvolebních shromáždění, kde byla hlavní hvězdou právě ona.
V zasněženém Ohiu panuje i teď začátkem března zimní počasí. Chce se říct vysloveně mrazivé počasí. Chelsea Clintonová - dcera prezidentské kandidátky Hillary - se ale dočkala v hale studentského klubu Univerzity v Akronu vřelého přijetí.
Po stranách pódia se na dvě velká plátna promítají fotografie i krátké klipy Hillary Clintové. U mikrofonu se střídá jedna celebrita za druhou. Bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová se objímá s herečkou Melanie Griffith, nechybí několik členek Kongresu a Katheleen Kennedyová, která na rozdíl od ostatních členů klanu Kennedyů nepodporuje Baracka Obamu, ale Hillary.
Jsme sice na univerzitní půdě, ale v publiku převažují ženy ve středním a vyšším věku. Právě ony tvoří tvrdé jádro voličů senátorky Clintonové. Ale co si od jejího případného zvolení slibují?
Kathleen z nedalekého Hudsonu zmiňuje zkušenost jako hlavní přednost Hillary Clintové před Barackem Obamou. Právě tohle je zřejmě nejčastěji používaný argument jejích stoupenců.
"Přišel čas, aby se vážně uvažovalo o tom, že by prezidentkou měla být žena," říká pak odhadem šedesátiletá Elizabeth z ohijského městečka Tallmidge.
Shromáždění na Univerzitě v Akronu pomalu končí. Ať už primárky v Ohiu dopadnou jakkoli, jedno je naprosto zřejmé a vypovídají o tom i průzkumy. Volební potenciál Hillary Clintové zůstává úctyhodný a ani série vítězství jejího soupeře Baracka Obamy v 11 státech za sebou ji nepoložila na lopatky.