Americkou loď zdržuje v cestě na Filipíny počasí. Pomoc posílají i Češi
Filipínská vláda potvrdila téměř 1800 obětí ničivého tajfunu Haiyan, jejich celkový počet však nejspíš překročí 10 tisíc. K Filipínám zatím míří mezinárodní pomoc. Spojené státy vyslaly letadlovou loď George Washington a vojenské plavidlo přislíbila i Velká Británie. Lidé v zasažených oblastech nemají jídlo ani pitnou vodu, mnozí přišli prakticky o vše.
Americká letadlová loď George Washington veze na Filipíny zásoby jídla, vody či zdravotnického materiálu a na palubě má také 80 letadel a 20 helikoptér. Ty se mohou v zemi s poničenou infrastrukturou velmi hodit a i letadlová loď sama pak může posloužit jako náhradní přístav.
Loď vyplula brzy ráno středoevropského času z Hongkongu. Kapitán agenturám řekl, že zalarmovat posádku trvalo ani ne 24 hodin. Společně s letadlovou lodí vyplouvá směrem na Filipíny i další křižník, lodě však na cestě zpomaluje špatné počasí.
O situaci na Filipínách mluvili zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš a publicista Pavel Vondra
„Můžeme tam být za 48 až 72 hodin. Kvůli počasí a přírodě jsme na širém moři limitováni v rychlosti. Samozřejmě poplujeme nejrychleji, jak to půjde, protože situace je vážná a chceme lidem pomoci co nejdřív,“ řekl kapitán Thomas Disy.
Na Filipíny míří pomoc i z dalších zemí. Do Taclobanu, což je jedno z nejpostiženějších míst, vyrazil zvláštní lékařský tým z Japonska. Celkem 25 lékařů vyslaných japonskou vládou má pomoci hlavně zraněným a lidem bez přístřeší.
Zvláštní zpravodaj ČRo na Filipínách: Zoufalství sílí, lidé rabují obchody
Číst článek
„Z Japonska jsme vyrazili předevčírem a teď jsme se dostali do Cebu. Pět našich zástupců se bylo podívat v Taclobanu. Potřebujeme se dostat dál do krizových oblastí a zjistit, co je třeba. Přístup je mnohde zatím mimořádně složitý,“ řekl šéf japonské mise Kenzo Iwakami.
Zapojí se i Češi. Ministerstvo zahraničí rozhodlo o okamžité humanitární pomoci pro Filipíny ve výši čtyř milionů korun.
Konta pro pomoc lidem zasaženým tajfunem:
ADRA: 41594159/0300, vs 395
Dárcovské SMS zprávy v podobě DMS ADRA na číslo 87777
Charita ČR: 55660022/0800, vs 133
Dárcovská SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87777
Český červený kříž: 222885/5500, vs 777
Dárcovská SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777
Člověk v tísni: 37893789/0300
Diakonie ČCE: 292 949 292/0300, vs 117
Lékaři bez hranic: 222 666/2700
Dárcovská SMS ve tvaru DMS MSF na číslo 87 777
„Tyto peníze budou poskytnuty filipínskému červenému kříži, který je schopen dodat potřebnou pomoc postiženému obyvatelstvu v celé zemi,“ upřesnila mluvčí resortu Johana Grohová.
Pomoc tradičně sbírají také humanitární organizace. Třeba Člověk v tísni dnes vysílá na Filipíny tříčlenný tým. Podle Petra Štefana, který je jeho součástí, bude hlavním úkolem skupiny zjistit konkrétní potřeby konkrétních lidí na místě. Podle toho pak bude koordinována pomoc.
„V první fázi určitě půjde o zajištění potravin a vody, a to z místních zdrojů, to znamená nic nevezeme s sebou, ale budeme se snažit nakupovat na místě, abychom zároveň posílili místní ekonomiku,“ řekl Štefan s tím, že v dalších fázích se zaměří na pomoc s vybudováním přístřeší a pak na možnost přivýdělku pro Filipínce.
Vedle Člověka v tísni sbírá peníze na pomoc Filipínám i ADRA, Charita ČR či Český červený kříž. Nové sbírkové konto otevřely Diakonie Českobratrské církve evangelické, česká pobočka humanitární organizace Lékaři bez hranic a organizace Magna Děti v tísni.
Tajfuny budou v budoucnu stále ničivější, varují klimatologové
Číst článek
Asi nejvíc potřeba jsou v zemi v tuto chvíli již zmiňované potraviny a pitná voda.
„Zatím se daří zajistit nejnutnější dodávky pro město Tacloban, ale do těch vzdálenějších míst, a to i v řádu kilometrů, nemluvě o desítkách kilometrů, je to složitější a složitější. A vlastně i opačným směrem se lidé snaží dostat do města, domáhají se toho, aby byli z letiště evakuovaní dál do vnitrozemí,“ popsal z Filipín zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.
Nutnost rychlých dodávek potravin zmínil i publicista Pavel Vondra, který na Filipínách několik měsíců žil. Zprávy z postižených oblastí podle něj moc nejdou dohromady s naturelem Filipínců, které Vondra popsal jako „beránčí povahy“.
„Ty zprávy o rabování nebo o tom, že třeba přepadávají konvoje s humanitární pomocí, svědčí jen o tom, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci,“ poznamenal Vondra.
Jak bude vypadat humanitární pomoc na Filipínách, přiblížil Petr Štefan z Člověka v tísni
V zemi také sílí obavy z infekcí. „Úřady se snaží co nejvíce lidí pohřbít. Dneska se konal masový pohřeb v Taclobanu a dá se čekat, že v příštích dnech jich bude víc a víc,“ doplnil zpravodaj Robert Mikoláš.
Vondra se domnívá, že při síle, jakou živel měl, šlo obětem a škodám jen těžko zabránit. I když filipínská vláda v průběhu evakuací tvrdila, že cílem je, aby nebyly žádné oběti, bylo podle Vondry jasné, že se to nepodaří.
„Ale možnosti filipínské vlády jsou upřímně řečeno omezené. Bavíme se o zemi, kde chudoba existuje, a zrovna bohužel o oblasti, která je jednou z nejchudších na celých Filipínách,“ řekl Vondra.
Oblast Východních Visajských ostrovů, jejichž je Tacloban správním střediskem, je podle Vondry ze 17 filipínských regionů druhým nejchudším. „V podstatě 45 procent obyvatel žije pod úrovní chudoby,“ dodal Vondra.