Americký prezident Obama promluví k arabskému světu

Barack Obama dnes představí svou blízkovýchodní vizi. Má to být nejdůležitější projev od vypuknutí takzvaného arabského jara. Americký prezident nabídne regionu ekonomickou pomoc - konkrétně zmíní například Egypt a Tunisko. Dvě země, které podle Washingtonu vykročily žádoucím směrem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama dal Muammaru Kaddáfímu ultimátum

Americký prezident Barack Obama dal Muammaru Kaddáfímu ultimátum | Zdroj: ČTK

„Je to pro něj příležitost s odstupem zhodnotit, čeho jsme byli svědky. Posoudit význam historických změn, které jsme v posledních měsících na Blízkém východě viděli,“ říká mluvčí Bílého domu Jay Carney. Experti jsou v očekávání opatrní:

„Bude to velmi těžký projev. Prezident musí opatrně vyvážit svou deklarovanou podporu lidovým povstáním na Blízkém východě, aniž by si ještě víc odcizil tradiční americké spojence hlavně v oblasti Perského zálivu,“ řekl Haim Malka z washingtonského Centra strategických a mezinárodních studií v rozhovoru pro agenturu AP.

Přehrát

00:00 / 00:00

Očekávání projevu amerického prezidenta na Blízkém východě přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Spekulací o tom, jak prezident Obama vyhodnotí takzvané „Arabské jaro", je mnoho, ale nic není jisté.

„Poslední konkrétní věc, která se objevila, je, že Obama by měl odpustit miliardu dolarů dluhu Egyptu. Je to zhruba třetina toho co Egypt dluží jen USA, jinak je jeho dluh daleko větší. Je to vlastně jeden z bodů ekonomické pomoci nebo podpory změnám, které v arabském světě probíhají,“ přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Spekuluje se také o tom, zda americký prezident bude mluvit například o posledních událostech v Sýrii, kde probíhají krvavé boje mezi vládními silami a opozičními demonstranty. „Když se novináři na to ptali lidí z Bílého domu, tak odpovědi byly velmi strohé v tom smyslu, že se teprve uvidí. Takže podpora změnám ano, ale odsuzování konkrétních režimů, to v tuto chvíli není jisté,“ uvádí náš blízkovýchodní zpravodaj.

Izraelsko-palestinská otázka

Připomněl, že v Izraeli i v palestinském tisku se také hodně spekuluje o amerických návrzích na řešení palestinské otázky: „V izraelském deníku se objevily informace, že by Obama měl říci, že USA požadují rozdělení Jeruzaléma, respektive, aby byl Jeruzalém hlavním městem jak Izraele, tak Palestinců.“

Dokonce se objevily spekulace, že prý se chystá Obama říci, že požaduje po Izraeli, aby se stáhl z okupovaných území do hranic z roku 1967.

„Jenže potom přišly informace, které toto průlomové očekávaní zchladily. Obama prý nic takového neřekne, naopak se pokusí nerozzlobit izraelského premiéra Netanjahua. Podle Arabů jde Obama dál na ruku proizraelským lobbistům v USA,“ přiblížil z Izraele Břetislav Tureček.

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme