Žádný arabský tým se nedostal na fotbalovém šampionátu v Kataru tak daleko jako Maroko. A už teď je zřejmé, že se nejedná jen o fenomén sportovní, ale také politický, společenský i psychologický.
Od doby bin Ládina, od doby, co padly Dvojčata, je názor populace na arabský svět a jejich kulturu zkreslený. Zapomíná, že to jsou lidé, co mají svoji historii, své etnikum.
V arabských státech podle UNESCO zemřelo ve sledovaném období 30 procent všech zabitých novinářů, v Latinské Americe a Karibiku 26 procent a ve východní Asii a Oceánii 24 procent.
V egyptském Šarm-aš-Šajchu se konalo setkání politiků Evropské unie a Ligy arabských států svého druhu. Náměty debat ovšem patří k evergreenům dosavadních kontaktů, nanejvýš se mění jejich pořadí.
Během proslovu Donald Trump obvinil íránský režim ze zodpovědnosti za nestabilitu v oblasti Blízkého východu a vyzval arabské státníky k jednotnému postupu v boji proti extremismu a terorismu.
V Egyptě se ženám žije nejhůře z celého arabského světa. Tvrdí to zpráva britské nadace Thomson Reuters, která se zabývá mimo jiné právě ženskými právy. Na vině je sexuální násilí a obtěžování, ale také konzervativní tradice.
Čína a Spojené arabské emiráty se dohodly na tom, že by ve vzájemném obchodu mohly napříště používat i své lokální měny. Jde o jeden z konkrétních výsledků končícího turné čínského premiéra Wen Jiabaa po Arabském poloostrově. Jeho cílem bylo posílit vazby s energeticky nejbohatším regionem světa. A jak se experti shodují, Pekingu se právě to v poslední době daří. Například vzájemný obchod roste.
Mezinárodní společenství tajně připravilo plán bezletové zóny nad Sýrií. S odvoláním na evropské zdroje to napsal kuvajtský deník ar-Ráí. Pokud nejde o součást psychologického nátlaku na Damašek a zpráva je pravdivá, je to vůbec první doklad takových vojenských plánů.
Nobelova cena za mír je tradičně poslední zveřejňovanou cenou. Jméno posledního laureáta bude vyhlášeno hodinu před polednem. Podle vyjádření předsedy pětičlenné norské komise to má být ‚zajímavá a velmi významná cena‘.
Jeden z cyklů letošní letní filmové školy v Uherském Hradišti se věnuje i tématu 11. září a hrozbě terorismu. Sekce nabízí vybrané hrané filmy i dokumenty mapující nejen události kolem samotného 11. září, ale také postupy amerických i západoevropských politiků.
Americký prezident Barack Obama včera představil variaci na ‘Marshallův plán pro sever Afriky‘. Dlouho diskutovaná hospodářská pomoc zahrnuje odpustky egyptských a tuniských dluhů v celkové výši zhruba jedné miliardy dolarů. Zároveň se Washington také hodlá zaručit za půjčky pro mladé egyptské podnikatele. A to do výše další miliardy dolarů. Dalších několik miliard by pak podle Obamy měly poskytnout nadnárodní rozvojové banky. Boj o přízeň a vliv v revolučním regionu tak běží naplno.
Barack Obama dnes představí svou blízkovýchodní vizi. Má to být nejdůležitější projev od vypuknutí takzvaného arabského jara. Americký prezident nabídne regionu ekonomickou pomoc - konkrétně zmíní například Egypt a Tunisko. Dvě země, které podle Washingtonu vykročily žádoucím směrem.
Arabský svět se už pátý měsíc otřásá v základech. Všichni se shodují, že klíčovou roli v tom hraje televize al-Džazíra. Politici a odborníci se mezitím přou, jestli satelitní kanál bouřlivé události pouze profesionálně sleduje, anebo také cíleně rozdmýchává.
Pochvalná slova, odsudky americké operace i pochybnosti - tak protichůdné reakce na smrt Usámy bin Ládina přicházejí z arabských zemí. Obyčejní lidé často nevěří, že je Usáma opravdu po smrti. Nahrály tomu i zmatky s podvrženými fotografiemi jeho údajné mrtvoly, které se rozšířily v Pákistánu.
Arabský svět se čtvrtý měsíc otřásá pod náporem nepokojů a volání statisíců lidí po větší svobodě. Odborníci zatím jenom odhadují, jaký budou mít tyto události vliv na dlouhodobou stabilitu regionu, a vlastně i celého světa, protože neklid v oblasti ropných nalezišť už teď citelně zasahuje i západní ekonomiky.
V řadě arabských zemí pokračovaly o víkendu nepokoje. Protesty proti vládcům Sýrie, Jemenu nebo Jordánska přinášejí další mrtvé a zraněné. Demonstranti stupňují svoje požadavky. Syrský prezident Bašár Asad slíbil, že co nejdříve vystoupí s projevem k národu a vysvětlí v něm reformy, které údajně chystá. Podle zpráv z dnešní noci ale zároveň rozmístil armádní jednotky v hlavním syrském přístavu Latakia, aby zabránil šíření protestů.
Nepokoje v arabských státech neutichají. Kromě válkou zmítané Libye pokračují boje mezi opozicí a vládními silami pokračují v Jemenu. Syrský režim prezidenta Bašára Asada pak čelí nejrozsáhlejším nepokojům za poslední léta.
Z Bahrajnu přicházejí zprávy o tvrdém zásahu proti odpůrcům tamního režimu. Opozice mluví přímo o „vyhlazovací válce“. Bahrajnci demonstrují od poloviny února kvůli nespokojenosti většinových šíitů s vládou sunnitské rodiny Chalífů.
Další protivládní protesty, desítky tisíc lidí v ulicích, řada mrtvých a vyústění zatím v nedohlednu. Tak se dají shrnout i poslední hodiny v arabském světě. Organizátoři demonstrací v mnoha zemích na dnešek vyhlásili „Den hněvu" a využili toho, že milióny muslimů byly v ulicích kvůli pravidelným pátečním modlitbám.
Občané české republiky by měli do Egypta cestovat jenom v nejnutnějších případech. Takové varování vydaly české úřady pod vlivem rostoucí krize v severoafrické zemi. Českému rozhlasu to řekl vedoucí ambasády v Káhiře Jiří Slavík.
Dění v Egyptě s napětím sleduje nejen arabský svět, ale i její vzdálenější sousedé. Evropská unie je zatím zdrženlivá. O vývoji situace na severu Afriky budou v pondělí jednat ministři zahraničí sedmadvacítky.
Mezinárodní společenství musí za každou cenu zastavit novou krizi v Libanonu, která by mohla přerůst i v další občanskou válku. Prohlásil to generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá. Reagoval tak na nečekaný rozpad libanonské vlády způsobený rezignací jedenácti ministrů.
Hru na demokracii dnes zažívá arabský Bahrajn, bohatý ostrovní státeček v Perském zálivu. Obyvatelé ropného království, které se pyšní jednou z nejsvobodnějších ekonomik Blízkého východu a jeho bankovní metropolí, jdou potřetí v nedávné historii k parlamentním volbám. Hlasování ale podle všeho bude jenom formalitou.