Annan se pokouší do ukončení konfliktu v Sýrii zapojit také Írán
Írán může přispět k ukončení občanské války v Sýrii, řekl v Teheránu mezinárodní emisar pro syrskou krizi Kofi Annan. Podle jeho mírového plánu by zítra ráno měly v Sýrii teoreticky ustat boje. Naopak prohloubení konfliktu by podle Annana mělo ‘nepředstavitelné důsledky‘.
Už v noci na dnešek se měla z obydlených oblastí stáhnout syrská armáda. Jak ale v Odpoledním Radiožurnálu informoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, ze Sýrie přicházejí informace, že se střílí po celé zemi a umírají desítky lidí. Podle zpráv, které chodí ze země přes opoziční kanály, vláda používá těžkou dělostřeleckou palbu, ale někde dochází i na domovní razie, kdy bezpečnostní složky hledají předpokládané povstalce.
Kofi Annan přesto neztrácí naději, že se mírový plán začne aspoň částečně zítra naplňovat. Prohlásil, že Damašek slíbil, že plán pro příměří dodrží. A také apeloval na opozici, aby svými dalšími útoky nedávala syrské vládě záminku k pokračujícím bojům.
O situaci v Sýrii a jednání Kofiho Annana v Teheránu informoval v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Annan nicméně podle zpravodaje trochu posunul rétoriku o úplném ukončení bojů, když nyní vyjádřil předpoklad, že se do zítřejšího rána situace výrazně zklidní.
Po dnešní návštěvě Teheránu Annan také řekl, že Írán, který podporuje mírový plán, může být součástí řešení krize. Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí se vyjádřil ve stejném duchu. Zároveň ale řekl, že syrský režim Bašára Asada musí dostat šanci uskutečnit své politické reformy.
Teherán dlouhodobě podporuje syrské vedení. Podle některých informací Íránci posílají Asadovi zbraně, elektroniku i členy bezpečnostního aparátu k potlačování syrské opozice.
Obětem syrského konfliktu i tajné síti lékařů má pomoci nová sbírka
Číst článek
Západní politiku vůči Damašku a podporování opozice Íránci označují za vměšování a účelové rozdmýchávání dalšího konfliktu v oblasti.
„Pokud ale někdo může na Sýrii nějakým způsobem tlačit, tak to mohou být právě její spojenci. To je zejména Rusko a Čína, které mají v RB OSN právo veta, ale také Írán. Takže teprve uvidíme, k čemu dnešní teheránská schůzka vedla. Ale je dost možné, že pokud odněkud přijde změna, tak právě z Teheránu nebo z Moskvy,“ dodal zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.