AUDIO: ‚Plakal jsem, papež František pro mě byl duchovním otcem.‘ Poslechněte si speciál Radiožurnálu
V pondělí ráno zemřel v 88 letech papež František. Jeho život připomnělo hodinové speciální vysílání Radiožurnálu, jehož hosty byli biskup Tomáš Holub, kněz a teolog Tomáš Halík, církevní historik Jaroslav Šebek nebo kazatel Církve bratrské Pavel Černý.
Papež František vyzýval k pomoci chudým. Církevní historik Jaroslav Šebek z historického ústavu Akademie věd uvádí, že v tom šel i příkladem. „Měl zkušenost z doby, kdy byl arcibiskupem v Buenos Aires, kdy se opravdu snažil soustředit na pomoc chudým, byl tvůrcem různých sociálních církevních programů. Tuhle mentalitu si přinesl i do pozice nejvyššího představitele katolické církve,“ popsal.
Jaké trvalé stopy působení papeže Františka zanechává ve směřování katolické církve? Poslechněte si Speciál Radiožurnálu
Opozice se postupně formovala a nejvíc byla podle církevního historika Jaroslava Šebka slyšet ve chvíli, kdy papež přijímal dokument o možnosti žehnání homosexuálním párům.
„Zvedla se velice silná konzervativní protiakce, hlavně v Africe a střední Evropě, kde měl hodně konzervativních odpůrců,“ líčí.
Papež František bořil ve svém úřadu mnohá tabu. Právě nový styl komunikace bude podle Šebka jeho největší odkaz. „Papež František velmi výrazně proměnil církev směrem k větší otevřenosti vůči sekulární sféře. Myslím si, že právě v tom byl jeho největší odkaz,“ říká Šebek.
Papež František nechal nedávno změnit pravidla papežských pohřbů, podle kterých by měly být obřady střídmější. „Papež si přál být pohřben v Bazilice Santa Maria Maggiore nedaleko Vatikánu. Jedna s pasáží se týká také toho, že nebude vystaven v otevřené rakvi ve Vatikánu, ale uvidíme,“ komentuje Šebek možný průběh papežova pohřbu.
Volební proces nového papeže by měl začít 15 až 20 dní po papežově úmrtí. Papežská volba by podle Šebka mohla nastat do čtrnácti dnů. Hovoří se podle něj o mimoevropských kandidátech, hlavně o filipínských.
‚Papež František byl největší autoritou‘
Své dojmy z úmrtí papeže Františka popsal i biskup Tomáš Holub „Plakal jsem, papež František pro mě byl duchovním otcem,“ řekl. „Papež František svoji skromností a otevřeností vytvořil postavu papeže, který je nesmírně blízký i lidem, kteří nejsou věřící,“ doplňuje.
Podobně okomentovali své pocity při zprávě o úmrtí papeže také teolog, religionista a kněz Tomáš Halík a kazatel Církve bratrské, emeritní předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý.
Papež František nebyl podle Halíka významný pouze pro katolíky, ale „byl největší žijící autoritou našeho světa“. „Budeme potřebovat sjednocující morální autoritu v tomto rozbitém světě,“ doplňuje Halík.
‚Viděl sílu v laskavosti, víře, pokoře a porozumění.‘ Čeští politici reagují na smrt papeže Františka
Číst článek
Papež František nastoupil do úřadu v době, kdy byla katolická církev rozdělena mezi konzervativní a progresivní linii a byl vystaven tlaku ze strany konzervativního křídla. Podle Halíka nesměřoval papež František k velkému liberalismu, „ale ukazoval směr, který jde na hloubku. Ukazuje, že reforma musí být především reforma mentality.“
Jako silné téma papeže Františka vnímá Pavel Černý sociální otázky. „Formovalo ho jeho mládí a jeho služba v Argentině. Latinská Amerika byla v mnoha směrech laboratoř sociálního chaosu, napětí mezi bohatými a chudými, a to myslím, že papeže Františka formovalo,“ uvádí. Volil proto cestu pokory a bydlel v kněžském domě a ne papežském paláci, rád o sobě mluvil jako o hříšníkovi a jako o obyčejném člověku. „To bylo jeho přirozenost, kterou si získával pozornost a vděk na různých místech,“ uvádí.
Osobní setkání s papežem
Tomáš Halík se s papežem setkal několikrát. „Hledal osobní kontakty. Velice často zvedl telefon a zavolal někomu, o kom věděl, že je v nějaké obtížné situaci. Jeho bezprostřednost a otevřenost vůči lidem bylo něco okouzlujícího,“ popisuje jeho osobnost.
Osobně se s papežem setkal i Tomáš Holub. Mluví o něm jako o člověku, který vždy pozorně naslouchá a je velmi veselý. Jeho nejdelší setkání bylo při putování biskupů na návštěvě Říma a svatého otce.
„Tam jsme měli dvouhodinovou diskuzi českých biskupů v kruhu s Františkem, To byla velmi otevřená naslouchající atmosféra zcela praktického přemýšlení o tom, jak žít víru v České republice v konkrétních podmínkách dnešních dnů. František naslouchal velmi pozorně a reagoval zcela spontánně. Charakteristika všech setkání byla jeho veselost,“ dodává osobní dojem z papeže.
Doplňuje také další zážitek s papežem. „Přivezl jsem mu obrázky od dětí s rakovinou z plzeňské fakultní nemocnice a říkal jsem mu, jestli by bylo možné natočit pozdrav na mobil. On řekl, že ano. Tak jsem začal natáčet a v tu chvíli, jak jsem byl nervózní, protože jsem v životě papeže nenatáčel na mobil, tak jsem to špatně zmáčknul. On se na mě podíval a říká, tak ještě jednou a prosím už to zmáčkni.“
Pavel Černý popisuje papeže jako velmi laskavého a skromného. „Při jedné příležitosti, kdy jsme čekali na jeho příchod, většinou taková osobnost přijde na setkání později, jsme si skoro ani nevšimli, že papež František je mezi námi. Přišel sám mezi nás,“ popisuje svůj zážitek Černý.
Papež František a politika
Papeži zasahují i do politiky, tuto moc měl i papež František, který se vyslovoval důležité myšlenky. Katolický kněz Tomáš Halík je proto zvědavý, kdo bude dalším papežem. „Dnes to není tak, že ten člověk by tu morální autoritu měl pouze z titulu papežské funkce, musí být ale i prosvětlena i osobností, pokud by proto měl být nový papež morální autoritou, tak to bude chvíli trvat,“ míní.
Teolog: Papež František prosazoval názor, že hlas věřících má být slyšen. Rád s nimi mluvil
Číst článek
„Papež František byl obrovskou autoritou, která ovlivňovala politiky víc, než bychom si dokázali představit, právě tou vnímavostí, s jakou dokázal s nimi hovořit,“ sděluje biskup Tomáš Holub.
Papež František se podle Pavla Černého projevil ve vatikánské diplomacii jako člověk, který hledá určitá východiska a snaží se o dialog. „Možná se nám někdy zdálo, že mohl být přísnější v označení agresora v ukrajinské válce, ale byly tam určitě diplomatické kontakty a nejrůznější vlivy,“ popisuje.
Udělal také podle kněze Halíka kus práce v léčení ran, které způsobily případy sexuálního zneužívání. „Ukázal zcela jasně, že to nebylo jenom selhání jednotlivců, ale byl to problém určitého systému. On ten systém nazval klerikalismus,“ doplňuje.
Biskup Tomáš Holub ocenil i jeho odvahu obvinit i nejvyšší patra moci. „Zásadně změnil způsob chápání toho, že nikdy nejde o to chránit instituci nebo „dobrou pověst“ církve tím, že se bude něco zametat pod koberec, ale že je vždy nutné mít na paměti konkrétního člověka, který byl zraněn a jemu podat pomocnou ruku a prosit za odpuštění,“ říká ve speciálním vysílání Radiožurnálu.
Nyní přijde období hledání nástupce papeže Františka. Kněz Tomáš Halík uvádí, že je možné, že přijdou pokusy dosadit na jeho místo někoho, kdo by zvrátil cestu, kterou papež František nastavil. Nepředpokládá však za možné, že by takový člověk byl zvolen. „Ta cesta je naprosto nevratná,“ říká pro Radiožurnál.