Australská vláda chce odradit uprchlíky po moři pomocí videa na YouTube

Australská vláda se chystá natočit video s uprchlíky, kteří dorazili k australským břehům v naději na získání azylu a které Austrálie místo toho přepraví do Malajsie. Australané doufají, že umístěním videa o cestě uprchlíků od Malajsie na Youtube docílí snížení počtu vratkých lodí pašeráků lidí, na kterých se uprchlíci vydávají přes moře do Austrálie, a riskují tak často život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afričtí uprchlíci

afričtí uprchlíci | Foto: Česká televize

„Vládá doufá, že odradí pašeráky lidí od organizování těch nebezpečných cest,“ hodnotí záměr kampaně zpravodajka Radiožurnálu v Austrálii Pavla Hůlová.

Dosud platilo, že situaci uprchlíků, kteří na australskou půdu dorazí, zhodnotí australské úřady bez toho, že by museli získávat statut uprchlíka v některé z přilehlých zemí. Proto je také příval uprchlíků do Austrálie tak velký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Hůlová informuje o opatření australské vlády

„Po loňské tragédii u břehů Vánočního ostrova, kde při havárii takové vratké lodi s uprchlíky zahynuly desítky lidí, zesílil tlak na australskou vládu, aby zabránila pašerákům v organizování těchto cest,“ popisuje Pavla Hůlová východiska kampaně.

Vláda uzavřela tedy smlouvu z Malajsií o tom, že osoby, které dorazí k australským břehům, budou dopraveny do Malajsie. Na oplátku přijme lidi se statusem uprchlíka.

Natočením videa chce vláda vyslat jasný signál těm, kteří cestu do Austrálie zvažují, že i kdyby k australským břehům dorazili, stejně tu nebudou moci zůstat.

„Kritici té dohody se ovšem hlasitě ptají, jak hodlá Austrálie, která má na základě mezinárodních úmluv závazky vůči uprchlíkům, zajistit dodržování jejich lidských práv v Malajsii, která naopak není mezi signatáři konvence OSN o uprchlících,“ doplňuje Pavla Hůlová.

Dalším kontroverzním otazníkem je, co se stane s dětmi, které se na lodích přepravují bez rodičů. Pro ty platí, že za ně nese odpovědnost australský ministr pro imigraci. Poslat tyto děti bez doprovodu do Malajsie je velmi problematické.

Vláda ovšem nechce vydat záruky, že by tyto děti mohly zůstat v Austrálii. Logicky by následovala vlna přílivu dětí na pašeráckých lodích.

Letos ke konci června se tímto způsobem pokusilo dostat do Austrálie asi 1 700 lidí. Během loňského roku to bylo téměř 7 000 lidí.

Pavla Hůlová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme