Badmintonista Koukal se dobrovolně ‚ukládá k ledu‘, v kryocentru

Extrémní vedro nebo naopak teplota hluboko pod nulou. Těžko říct, co je optimální pro přípravu na olympijské hry v Londýně. Co ale třeba dát vrcholového sportovce k ledu. Takový badmintonista Petr Koukal si v letních mrazech libuje. Muž, který úspěšně zvládl boj s rakovinou a startoval pod pěti kruhy už před čtyřmi roky v Pekingu, se pravidelně chodí zchladit do kryocentra v pražských Modřanech. Zblízka ho provázel Pavel Petr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Koukal v doprovodu svého kouče

Petr Koukal v doprovodu svého kouče | Foto: Roman Hrabaň

Teploměr vysoko překročil třicetistupňovou hranici. Někdo si libuje, jiný hledá možnosti, jak se před sluníčkem ukrýt. Pětinásobný mistr republiky v badmintonu Petr Koukal volí druhou možnost. Jeho tělu prý prospívá kryoterapie. Jednoduše řečeno celotělové ochlazení.

„Neznám žádné jiné místo, než tady v Modřanech, kde umí zchladit až na teplotu -160 stupňů.“

Polárium pomáhá s adaptací na zvýšenou tělesnou zátěž, léčí chronické záněty kloubů a páteře, léčí poúrazové a pooperační hematomy a otoky. Navíc zvyšuje tělesnou kondici a odolnost organismu. Není divu, že do Modřan nachází cestu také další sportovci.

Přehrát

00:00 / 00:00

S badmintonistou Petrem Koukalem se do kryocentra vypravil reportér Pavel Petr

„Čím častěji, tím pro tělo lépe, snažím se proto využívat tuhle možnost často a jsou týdny, kdy jsem tu i pět nebo šest dní.“

Má to ale jeden háček. Vydržet teplotu mínus 110 až 160 stupňů, to chce pořádnou kuráž. A možná i něco ostřejšího na zahřátí.

„To jste mě rozesmáli… naopak, je potřeba sem jít střízlivý,“ prozradil Koukalův kondiční trenér Roman Hrabáň. Pro sebe si nenechal ani další informaci.

„Teplota mínus 110 až 160 stupňů závisí na tom, jak je kdo otužilý. Doba pobytu se pohybuje od dvou do čtyř minut. Chladicím médiem je vzduch a ten je absolutně suchý, to znamená, že nemůže dojít k žádnému popálení nebo k újmě na zdraví.“

Mínus 130°C Koukal zvládne tři až čtyři minuty

Před vstupem do polária si šestadvacetiletý hráč brněnského Sokola Jehnice musel ještě projít lékařskou prohlídkou. Ujala se ho paní Mája.

„Pokyny, kdo tam smí a kdo ně, jste si přečetl, vyplnil jste si krátký otazníček a já vám ještě před vstupem změřím tlak, protože vysoký tam vadí, je tam nějaký limit.“

Petr Koukal jako trénovaný sportovec bez problémů prošel. Jsou ovšem i případy, kdy se extrémní ochlazení nedoporučuje.

„Neměl by tam třeba přijít člověk po infarktu,“ upozorňuje paní Mája.

Nevhodná by byla návštěva kryocentra i pro člověka bojujícího s rakovinou. Česká badmintonová jednička ale boj se zákeřnou nemocí zvládla a nic jí nebraní ve vstupu. Kolik těch mínusových stupňů zvládne? Dá se vlastně hluboko pod bodem mrazu ještě hovořit o teplotě?

Kryocentrum využívají (zleva) také Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová a Romana Maláčová | Foto: Roman Hrabaň

„Určitě dá, já tam většinou mívám kolem -130 nebo -140 stupňů, a jsem tam tři, maximálně čtyři minuty.“

Samozřejmě za dohledu Romana Hrabáně. Ten zároveň upozorňuje:

„Sejdete tady do předsíňky, kde na vás dýchne -60 stupňů, tam je zhruba dvacet vteřin aklimatizace. Pak postupujete dál do hlavní kryokomory, kde je první vstup většinou dvě minuty. Tam byste se měli pohybovat volně, ale necvičit, ani se k sobě nechoulit – a měnit směr pochodování. Nadechovat se nosem a vydechovat ústy. Já dávám znamení, abyste viděli, jak dlouho tam jste.“

Petr na sebe navléká vlněné trenýrky, rukavice, teplé ponožky, čelenku. Dostává zároveň pokyn a míří do ‚mrazáku‘. Po ochlazení Petr Koukal vychází ven svěží a v dobré náladě.

„Vevnitř je samozřejmě zima, ale jakmile vylezu ven, mám už příjemný pocit. Všechno se to pak umocňuje ještě v posilovně,“ pochvaluje si Petr Koukal, od včerejška vlajkonoš české olympijské výpravy.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme