Bagdád pod další vlnou bombardování, Británii chybí jeden letoun
Bagdád se probudil do čtvrtého dne války. Už v noci se stal několikrát terčem bombardování. Hlavní město se zahalilo do oblak hustného černého kouře a oblast bagdádského letiště po náletu zachvátil požár. Irácká protivzdušná obrana reagovala proti americkým střelám sporadicky a poté ztichla. Irácké síly zapálily kolem města příkopy naplněné ropou ve snaze vytvořit dostatečně hustou kouřovou clonu, která by koaličním letounům znesnadnila zaměřování cílů. Velká Británie přiznala, že pohřešuje po bojových operacích nad Irákem jedno ze svých letadel. Irák už v noci ústy svého ministra zahraničí Nádžiho Sabrí oznámil, že se mu podařilo spojenecké letadlo sestřelit. Podle představitelů britské armády bylo ale letadlo pravděpodobně zasaženo americkou střelou Patriot.
Terčem mohutného bombardování spojenců bylo v noci na dnešek také rodiště Saddáma Husajna Tirkít. Město leží asi 175 kilometrů severně od Bagdádu. Podle Agentury Reuters tam byli čtyři lidé zabiti a nejméně 13 jich je zraněných.
Mezitím naplno pokračuje pozemní operace spojeneckých sil. Koaliční vojska spěchající k Bagdádu se už dostala 240 kilometrů do iráckého vnitrozemí. Přitom se ale nenechávají zdržovat třeba i významnými místy odporu. Třebaže se zdá, že Spojenci plně nekontrolují jižní přístav Basra, jejich postup se údajně zastavil před městem Nadžaf, které leží 160 kilometrů jižně od Bagdádu.
Bagdád terčem masivních náletů
Bagdád zažívá další vlnu silného bombardování. Nad hlavním městem Iráku se opět vznáší oblaka hustého černého kouře a požár zachvátil oblast bagdádského letiště. Irácká protivzdušná obrana reagovala sporadicky a poté úplně ztichla. Kolem půlnoci se v centru metropole ozvalo zhruba deset silných výbuchů. Svědci tentokrát nezaregistrovali žádnou obranu. Mnohé části Bagdádu se také večer se ponořily do tmy. Je to poprvé od začátku leteckých útoků, co byly v Bagdádu zasaženy energetické zdroje.
Metropole se přitom vzpamatovává z otřesu po nočních a ranních úderech. Americká a britská letadla v sobotu ráno poprvé od začátku spojeneckého úderu bombardovala iráckou metropoli i za denního světla. Sirény protivzdušné obrany v Bagdádu se poprvé rozezněly hned po rozbřesku. Nad městem se objevil nový sloup dýmu a v ulicích byly slyšet sirény sanitek a hasičských vozů. Iráčané zapálili kolem své metropole příkopy naplněné ropou. Kouřem z požárů chtějí zabránit spojeneckým letounům v přesném zaměření cílů. Zároveň oznámili, že při dosavadních útocích na hlavní město zahynulo 150 lidí. Podle Iráku jde o civilní oběti. Irácký ministr informací Muhammad Saháf nedlouho předtím hlásil 207 zraněných civilistů za dnešní noc. Podle amerického listu The Washington Post Spojené státy v tajnosti komunikují s některými veliteli irácké armády v Bagdádu. V metropoli jsou prý budovy, které nebudou bombardovány a do kterých se mohou uchýlit případní dezertéři. Podle deníku se americkým vojenským a zpravodajským důstojníkům podařilo získat příslib od některých iráckých velitelů, že nepoužijí proti postupujícím spojeneckým jednotkám chemické zbraně.
Americký prezident George Bush se přemístil z Bílého domu do rezidence v Camp Davidu, kde jednal se svými poradci o válce proti Iráku. Krátce předtím v rozhlasovém projevu k národu mimojiné prohlásil, že je odhodlán nasadit ke svržení bagdádského režimu rozhodující sílu. "Válka proti Iráku bude zřejmě delší a obtížnější, než se původně předpokládalo. Zřízení demokratického režimu v této zemi si vyžádá dlouhodobou americkou angažovanost."
Spojenecká pěchota na půl cesty u Bagdádu
Pozemní vojska protiirácké koalice postupují z jihu Iráku na Bagdád. Jejich předvoj se dostal už do vzdálenosti 160 kilometrů od iráckého hlavního města. Současně však stále pokračují boje u města Um Kasr, bezprostředně za kuvajtskou hranicí. V posledních hodinách jsou hlášeny nové intenzivní střety od přístavního města Um Kasr, které leží hned za hranicí s Kuvajtem. Koaliční vojáci útočí za podpory tanků na přinejmenším jedno středisko iráckého odporu v průmyslové oblasti na jeho okraji. Americké velení přitom v posledních dvou dnech tvrdilo, že Um Kasr je pod kontrolou. S podobnými potížemi se koaliční jednotky potýkají i u města Basra. Podle zpravodajů je v jeho okolí několik tisíc britských vojáků, kteří Basru hlídají, ale nehodlají do ní vstoupit. Na západním křídle útoku ale postupují koaliční jednotky rychle vpřed. Americký předvoj se střetl s Iráčany asi 160 km jižně od Bagdádu. K hlavnímu iráckému městu také podle zpravodajů směřuje od Basry asi 5 kilometrů dlouhá kolona amerických obrněných vozidel a tanků. Zajištěny jsou také dva přechody přes řeku Eufrat u města Násírija a nedaleké letiště.
Podle zpráv irácké televize ale právě Baath, vůdce vládnoucí strany, přišel při bojích o život. Američané hlásí 1 mrtvého a 12 zraněných amerických vojáků na severu Kuvajtu, z toho 6 těžce při výbuchu dvou granátů. Oběti byly ihned letecky přepraveny do polní nemocnice. V souvislosti s útokem na vlastní jednotku byl zatčen americký voják.
Irák tvrdí, že odrazil čtyři pozemní nepřátelské útoky v oblastech Faó, Basra, Násiríja, Rumajla a Samáva na jihu Iráku. Iráckým jednotkám se údajně také podařilo zmařit pokus o výsadek amerických vojáků u hranic se Sýrií. Spojené státy nicméně už dříve oznámily, že při pozemních akcích na jihu země jejich armáda dobyla Násiríji a přístav Umm Kasr a že zvítězila ve velké bitvě západně od Basry.
Představitel americké armády generál Stanley McChrystal v Pentagonu shrnul výsledky páteční velké vojenské operace. "Bylo provedeno více než 1000 náletů na několik set cílů rozmístěných po celém Iráku. Z amerických a britských lodí a ponorek bylo odpáleno 400 raket Tomahawk s plochou dráhou letu. Kolem stovky dalších střel odpálily bombardéry. Pozemní jednotky mezitím pokračují k vytyčenému cíli, kterým je Bagdád. Zatím se dostaly 240 km hluboko do iráckého vnitrozemí."
Ropná střediska Mosul a Kirkúk na severu Iráku se dnes v noci opět stala cílem bombardování. Situaci v iráckém Kurdistánu - bezletovém pásmu na sever od 36. rovnoběžky - sleduje na místě zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Jazairiová. Podle ní kolem třetí hodiny ráno místního času dopadly také 4 americké bomby na základny islámské teroristické organizace Ammsar al Islam, která působí na východě iráckého Kudristánu v blízkosti hranic s Íránem. Tato organizace údajně napojná na Al káidu by měla stát za včerejším útokem na demarkační linii s Irákem. Zemřel při tom jeden novinář. V iráckém Kurdistánu není hlášena nová přítomnost tureckých vojsk. Zatím také nedošlo k přistání amerických letadel.
Paříž vysílá do Kataru speciální vojenskou jednotku. Podle francouzského ministerstva obrany by měla oblast chránit před útoky zbraněmi hromadného ničení. Jednotku tvoří 39 vojáků a čtyři vozidla s laboratořemi a další technikou. Francouzská ministryně obrany Michele Alliotová-Marieová nedávno navštívila Katar a potvrdila odhodlanost Paříže plnit své závazky z bilaterálních obranných smluv s touto zemí i dalšími státy v Perském zálivu.
Írán: Spojenecké rakety dopadají i k nám
Na jihozápad Íránu dopadly další dvě spojenecké rakety. S odvoláním na armádní zdroje to oznámila íránská agentura IRNA. Podle ní také spojenecká letadla při bombardování cílů na jihu Iráku narušila včera a dnes několikrát íránský vzdušný prostor. Velení amerických a britských sil zatím incident nekomentovalo. Podle agentury Reuters v pátek rakety zasáhly skladiště ropné rafinerie ve městě Abadan, které leží zhruba 50 kilometrů od irácké Basry. Zraněni byli dva lidé.