Za zničené baltské kabely může být zodpovědná čínská loď. Ukazuje to na spolupráci s Kremlem
Nejdřív přišlo varování, že by se Moskva mohla pokusit o poškození podvodních komunikačních kabelů v Baltském moři. O několik týdnů později k tomu skutečně došlo. Loď, která je z akce podezřelá, však překvapivě neplula pod ruskou vlajkou, ale pod hongkongskou. Co to může znamenat?
K incidentu došlo v polovině listopadu, kdy byly v rozmezí čtyřiadvaceti hodin poškozeny dva optické kabely přenášející data mezi Německem a Finskem a také mezi Litvou a Švédskem.
Jak ochránit podmořské kabely? Vždy se něco pokazí. Ujistěte se, že víte, komu volat, radí americký voják
Číst článek
Přestože nedošlo k velkému výpadku služeb, podvodní kabely hrají důležitou roli v propojení Evropy, závislé na nich jsou například evropské i globální trhy, někdy i internetové připojení. Přesto nejsou lépe chráněny a mohou být poškozeny kupříkladu kotvami proplouvajících lodí.
Data sledující námořní dopravu ukázala, že v době incidentu se v oblasti skutečně pohybovala jedna loď – přepravní plavidlo s názvem Yi Peng 3 plující pod hongkongskou vlajkou a patřící firmě se sídlem v Číně.
Pozornost to vzbudilo hlavně proto, že za posledních třináct měsíců jde už o druhý případ, kdy podvodní kabely poničila čínská loď. Loni zároveň s tím zničila loď také podvodní plynové potrubí a následně z místa odjela a vrátila se do čínského přístavu. Tentokrát úřady okolních zemí reagovaly rychleji a zastavily loď v mezinárodních vodách.
„Pokud bych dostal cent pokaždé, když čínská loď vláčí kotvu po dně Baltského moře v blízkosti důležitých kabelů, měl bych dva centy. Není to moc, ale je divné, že se to stalo dvakrát,“ zhodnotil na sociální síť X ministr zahraničí Litvy Gabrielius Landsbergis.
Úřady proto incident zatím vyšetřují jako možnou sabotáž a žádají Peking o součinnost. „Nikdo nevěří, že kabely byly zničeny náhodou,“ uvedl podle americké stanice CNN německý ministr obrany Boris Pistorius.
Snaha vytvořit chaos
Přestože se v souvislosti s hrozbou v Baltském moři mluví především o Rusku, bezpečnostní analytička Elisabeth Brawová se domnívá, že snaha zmizet z místa činu a opakování události naznačuje, že se nejedná o náhodu.
„Bez pochyb to vypadá jako případ, že čínské lodě působí na příkaz vlády, která se snaží poškodit Západ. Může to být Rusko, Čína nebo obě. Myslím, že je zřejmé, že žádná obchodní loď by neriskovala cestu nad kabely jen tak pro zábavu. To není něco, co tahle plavidla dělají,“ uvádí pro německý deník Deutsche Welle.
Finsko zaznamenává narušování satelitní navigace v Baltském moři. Podle ministryně za ním stojí Rusko
Číst článek
Důvodem by mohla být snaha vytvořit chaos. „Pokud se obyvatelé v našich zemích budou obávat, že to u nás už není bezpečné a že nás úřady neuchrání před nebezpečím, vytvoří to velmi nebezpečnou atmosféru,“ vysvětluje pro německý deník. Následně by to mohli využít ve svůj prospěch, domnívá se Brawová.
Role Kremlu
Roli může hrát i původní podezřelý: Kreml. Obě čínské lodě, které měly kabely poškodit, vypluly z ruského přístavu, spekuluje se také o tom, že i posádku by mohli tvořit Rusové, píše stanice France24. Úřady to budou moct zjistit až poté, co se jim podaří vmanévrovat čínskou loď do švédských vod. Do té doby nemohou vstoupit na palubu a vyslechnout posádku.
Vyloučena není ani spolupráce obou zemí. „Vidíme, že stále častěji je za Ruskem Čína,“ řekl finský premiér Petteri Orpo.
Podobně událost vnímá i NATO, které ji považuje za plánovaný a koordinovaný akt hybridní války zapříčiněný Moskvou nebo na její příkaz, píše Deutsche Welle. „V uplynulých letech se Rusko a Čína pokoušely destabilizovat naše země sabotážemi, kybernetickými útoky, dezinformacemi a energetickým vydíráním, aby nás zastrašily,“ dodal generální tajemník NATO Mark Rutte.