Rusko důvěřuje Lukašenkově verzi o odklonu letadla. Podle ní mohla být na palubě bomba

Rusko nevidí důvod nevěřit vysvětlení běloruského lídra Alexandra Lukašenka o okolnostech nedělního odklonu komerčního letu do Minsku, uvedl ve středu podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí. Krok běloruských úřadů, které za letadlem mířícím z Atén do Vilniusu vyslaly stíhačku a po jeho přistání v Minsku zadržely opozičního novináře a jeho ruskou přítelkyni, naopak dříve důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.

Moskva/Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle úřadů volby pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů

Lukašenko řekl, že Bělorusko zasáhlo poté, co dostalo upozornění na bombu na palubě letadla | Foto: Nikolai Petrov, BelTA | Zdroj: Reuters

„Nakolik tomu rozumíme, (Bělorusko) nenařídilo přistání letadla ze své iniciativy, ale řídilo se přitom odpovídajícími pravidly v případě hrozby,“ oznámil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. „Nevidíme zde žádný důvod nevěřit běloruské straně,“ zdůraznil.

Lukašenko při svém středečním vystoupení před poslanci v Minsku zopakoval dřívější tvrzení běloruských úřadů, že Bělorusko zasáhlo poté, co dostalo upozornění na bombu na palubě letadla. Řekl, že jednal zákonně a v souladu s mezinárodními normami, když postup schválil.

Havlíček: Česko pozastaví provoz letecké společnosti Belavia kvůli nucenému přistání letadla v Bělorusku

Číst článek

Letadlo podle něj nakonec přistálo v Minsku, protože po obdržení zprávy o bombě ho nechtělo letiště ve Vilniusu přijmout, stejně jako letiště ve Varšavě, Lvově či Kyjevě. Lukašenko také uvedl, že zadržený novinář Raman Pratasevič se chystal v Bělorusku zorganizovat „krvavou vzpouru“.

Běloruský postup naopak silně kritizovali západní představitelé. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru.

Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.

Lukašenko podle agentury Reuters obvinil Západ, že nedělní incident nesprávně vykládá a používá ho k tomu, aby mohl vést proti Bělorusku hybridní válku. Varoval, že na případné sankce a „provokace“ Bělorusko tvrdě odpoví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme