Kalesnikavová se s otcem naposledy viděla předloni v prosinci, setkání tehdy trvalo deset minut. Poslední dopis od ní příbuzní dostali loni v únoru. Úřady k ní nepouštějí ani jejího právního zástupce.
Je to přesně 30 let, co Bělorusko vede Alexandr Lukašenko. „Byl tenkrát relativně mladý a našel si cestu k srdci prostému lidu,“ přibližuje pro Radiožurnál Ladislav Jandjuk.
V Bělorusku propustili na svobodu opozičního politika Ryhora Kastusjoua, kterého soud v roce 2022 poslal na 10 let za mříže. Zprávy přišly den poté, co prezident Lukašenko podepsal zákon o amnestii.
Osmatřicetiletá Kacjaryna Novikavová vylíčila, jak ji členové bezpečnostních složek opakovaně bili poté, co byla v červnu 2023 zatčena pouze v noční košili po protestech běloruské opozice.
Diktatura chtěla eliminovat kritika – a stvořila mnohem mocnějšího nepřítele. Situace, k níž došlo jak v Bělorusku po zatčení Sjarheje Cichanouského, tak i v Rusku po smrti Alexeje Navalného.
„Zodpovědný prezident neopouští lid, který vede boje. Nemějte obavy, udělám všechno, co bude pro Bělorusko potřeba,“ obhajoval Lukašenko své rozhodnutí pro běloruskou státní zpravodajskou agenturu.
Nedělní volby v Bělorusku jsou první od sporných prezidentských voleb v srpnu 2020, které Lukašenkovi zajistily jeho šesté funkční období a vyvolaly bezprecedentní vlnu masových demonstrací.
„Cesta k osvobození Běloruska vede přes osvobození Ukrajiny,“ má jasno Kirill, který se stejně jako stovky dalších Bělorusů postavil na stranu Kyjeva, ačkoliv je jeho země spojencem Moskvy.
Volha Harbunová, spolupracovnice běloruské exilové lídryně Svjatlany Cichanouské, navštívila Česko. Pro iROZHLAS.cz popsala, jakým problémům čelí běloruské ženy nebo jak se v zemi žije LGBTQ+ lidem.
„Můžeme být na co hrdí, a to jeden na druhého,“ uvedla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a poděkovala všem, kdo přispěli na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám.
Eduard Babaryka byl zadržen v červnu roku 2020 společně se svým otcem Viktarem, který kandidoval ve volbách proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi.
Podle běloruské opozice je jasné, že si Rusko za Lukašenka v případě jeho smrti dosadí na jeho místo svou loutku. Běloruská prezidentská kancelář o zdravotním stavu hlavy státu neinformuje.
O politiku se do voleb v létě 2020 běloruské studentky Máša a Světlana nezajímaly, nakonec ale skončily v Lukašenkově vězení a dva roky šily uniformy pro vojáky a policisty.
„Nedovolíme, aby Rusové volně využívali naše území k válce s Ukrajinou. A chceme je donutit k odchodu,“ řekl v rozhovoru s AP Anton, vysloužilý běloruský voják, jenž se připojil k sabotérům.
„V tomto bytě jsme se Sjarhejem a našimi děti prožili mnoho dobrých a radostných dnů. I když se nás snaží zbavit rodiny, lásky a vzpomínek, tak jim to nevyjde,“ komentovala dražbu Cichanouská.
Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka.
Pekarová Adamová iniciovala dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů Národního shromáždění Běloruska. Podepsaly se pod něj i šéfky zákonodárných sborů Belgie, Kypru, Litvy, Polska a Slovinska.
Za jeden z úspěchů českého předsednictví v Radě EU ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) považuje konec turistických víz pro Rusy. Zároveň se chystá další omezení: Magnitského zákon.
Lukašenkův režim odsoudil dalších deset aktivistů. Mezi nimi je i obránkyně lidských práv Rabkovová, kterou poslal soud v Minsku na patnáct let do vězení.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.
Bělorusko-ruská aliance byla vždy velmi pevná. Hlavně kvůli vztahu autoritářských vůdců obou zemí. Bělorusko se přesto dodnes nezapojilo do ruské invaze na Ukrajinu. To se Putin nyní pokouší změnit.
Nejvyšší soud v Bělorusku dnes potvrdil trest 18 let vězení pro manžela opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské za údajnou organizaci hromadných nepokojů po prezidentských volbách v roce 2020.