Lukašenko odmítá vypsání nových prezidentských voleb. ‚Braňme naši nezávislost,‘ vyzval své stoupence
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Řekl to v neděli svým příznivcům, kteří se shromáždili na demonstraci v Minsku. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje Severoatlantická aliance.
K uspořádání nových voleb vyzvali v sobotu Minsk premiéři Estonska, Lotyšska a Litvy. Už dříve podobnou výzvu Bělorusku adresovali také Polsko a Ukrajina. K opakování voleb za dohledu zahraničních pozorovatelů v pátek vyzval i český premiér Andrej Babiš.
‚Ukažte lidem pravdu!‘ Proti Lukašenkovi se staví i běloruská státní televize, která plánuje stávku
Číst článek
„Milí přátelé, nesvolal jsem vás sem, abyste bránili mě, ale proto, že poprvé za čtvrt století můžete bránit nezávislost své země,“ prohlásil na shromáždění Lukašenko. Severoatlantická aliance podle něj na západní hranici shromažďuje tanky a letadla.
Shromážděným Lukašenko slíbil změny, pokud si je budou přát. „Chcete reformy? Řekněte jaké, zítra začneme,“ prohlásil. Spoustu slibů, které Bělorusům dal, podle svých slov již splnil. „Nikdy jsem vás nezradil a nikdy vás nezradím,“ dodal.
Na akci na Lukašenkovu podporu se na námětí Nezávislosti v Minsku sešly podle agentury AFP i TASS tisíce lidí. Podle běloruských médií účastníky svážely celé dopoledne autobusy. Podle agentury AP na akci zaznívala prezidentova přezdívka „baťka“. „K Majdanu u nás nedojde,“ řekl jeden z demonstrantů s odkazem na protesty na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) v roce 2014, které vedly ke svržení vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče.
Akce začala o něco později, než bylo naplánováno. Před shromážděnými lidmi se stáními zeleno-červenými vlajkami vystoupil poslanec Henadz Davydzka, který uvedl, že „nastala chvíle, kdy je vlast v nebezpečí“. „Vážíme si volby těch, kdo s námi nesouhlasí, ale chceme, aby si i oni vážili naší volby,“ řekl Davydzka.
K náměstí Nezávislosti, kde se provládní demonstrace koná, se podle TASS trousí také malé skupiny představitelů protestního hnutí, někteří z protestujících vykřikují slogany. Podle portálu Tut.by je v okolí náměstí již od rána mnoho příslušníků policie. Agentura TASS v neděli psala i o tom, že lidé z autobusů odmítají odpovědět na otázku, odkud přicestovali.
Hovor s Putinem
Lukašenko také v neděli znovu hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o aktuální situaci po volbách. Podle agentury TASS se shodli na Putin potvrdil, že Ruská federace je připravená poskytnou pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci - odvolávali se pak na na smlouvu o Svazovém státu, politickém útvaru, který Bělorusko a Rusko formálně vytvořily před 20 lety, jednak na Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, která zahrnuje sedm zemí bývalého Sovětského svazu.
Svědectví z Minsku: Lidé doufají, že změna je možná. Nechtějí, aby se s nimi zacházelo jako se zvířaty
Číst článek
„Ruská strana potvrdila, že je připravena poskytnout nutnou podporu při řešení vzniklých problémů na základě Smlouvy o vytvoření Svazového státu a - v případě nutnosti - také v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti,“ uvedlo podle agentury TASS tiskové oddělení Kremlu.
Vzpomínková akce
Protestní akce se konala i v Gomelu, kam se stovky lidí přišly rozloučit s Aljaksandrem Vichorem, který byl zatčen při protestech proti falšování volebních výsledků a nedlouho poté zemřel v nemocnici, informuje agentura DPA. Na vzpomínkové akci vystoupila také matka zemřelého, která viní ze smrti syna policii.
Pětadvacetiletý muž, který podle matky trpěl srdeční chorobou, byl zatčen v neděli v den voleb, když byl na cestě za svojí přítelkyní. Úřady jeho smrt oznámily teprve ve středu s upřesněním, že příčinu jeho smrti musí vyjasnit soudní lékař.
Podle oficiálních výsledků ve volbách opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala 10,1 procent hlasů. Nedlouho po oznámení odhadů výsledků Bělorusko zachvátily protesty. Proti demonstrantům tvrdě zasáhly pořádkové jednotky. Nejméně dva lidé v souvislosti se zásahy zemřeli a přibližně 6700 dalších lidí bylo zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky.