Tisíce lidí se v Minsku rozloučily s mrtvým demonstrantem. Zemřel při policejním zásahu
Tisíce lidí se v sobotu v běloruské metropoli Minsku přišly rozloučit s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel v pondělí při zásahu policie proti protestujícím. Další lidé se shromažďují na náměstí Nezávislosti, kde je plánován další protest proti falšování výsledků prezidentských voleb z 9. srpna. Podle agentury TASS v ulicích zatím nejsou vidět příslušníci speciálních sil ani jiných ozbrojených složek.
Mnoho shromážděných lidí drželo v rukou historickou bílo-červenou vlajku nebo květiny, další mají ručně nadepsané transparenty. Na místě nebyli jen obyvatelé Minsku, ale i dalších běloruských měst.
Úřady tvrdí, že Tarajkouski zemřel, když mu vybuchlo v ruce blíže neurčené zařízení, jež chtěl hodit na vládní ozbrojence. O skutečné příčině smrti ale panují pochybnosti. Ruský opoziční server Novaja gazeta píše, že podle očitých svědků muž žádnou výbušninu v rukách nedržel, a podle úmrtního listu zemřel kvůli otevřené ráně na hrudi.
Otec zemřelého médiím sdělil, že mu nebylo dovoleno podívat se na synovo tělo. Ani partnerka zemřelého oficiální verzi nevěří. Ta v sobotu reportérům agentury AP tlumočila své přesvědčení o tom, že Tarajkouského zastřelila policie.
Protesty v Bělorusku vypukly v neděli nedlouho po oznámení odhadů výsledků prezidentských voleb, podle kterých opět drtivě zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která podle oficiálních výsledků získala jen 10,1 procent hlasů, prohlásila, že se považuje za skutečnou vítězku voleb.
Lukašenko se spojil s Putinem, aby probral situaci v Bělorusku. Země je podle něj cílem vnější agrese
Číst článek
Proti demonstrantům tvrdě zasáhly silové struktury. Nejméně dva demonstranti zemřeli a přibližně 6700 dalších lidí bylo v souvislosti s protesty zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky.
Štáb Cichanouské, která nedlouho po vyhlášení předběžných výsledků na nátlak úřadů odcestovala do Litvy, začíná organizovat koordinační radu, jejíž cílem bude umožnit předání moci v zemi. Agentuře TASS to potvrdil právník štábu Maxim Znak
„Začali jsme přijímat přihlášky, do rady bychom chtěli získat nejváženější Bělorusy,“ upřesnil právník. Iniciátoři rady o tomto víkendu plánují obdržené návrhy zpracovat a v pondělí přijmout společné rozhodnutí.
Podle Znaka si rada neklade politické cíle. „Bavíme se jen o vytvoření bezpečných podmínek pro předání moci,“ upřesnil právník.
DEMONSTRACE V PRAZE
Zhruba čtyři stovky lidí se v sobotu odpoledne vydaly z pražského Klementina na protestní pochod kvůli situaci v Bělorusku po prezidentských volbách. Vedl přes Karlův most a Nerudovu ulici na Hradčanské a posléze Loretánské náměstí k budově ministerstva zahraničních věcí, kde mělo několik osobností projev.
Lidé drží transparenty s českými, anglickými i ruskými nápisy, například „Lukašenko není náš prezident“, „Zastavte násilí“ nebo „Bělorusko si zaslouží svobodu“. Při pochodu bubnovali, pískali a volali například: „Svobodu!“
Mnoho lidí neslo historické vlajky Běloruska. V průvodu byli i jednotlivci, kteří naopak Lukašenkovi transparentem vyjadřovali podporu, a občas se dostali do slovní výměny s demonstrujícími.