Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Běloruský disident Bjaljacki je rok ve vězení. Organizace Vjasna stále funguje

Přesně před rokem běloruské orgány zatkly a uvěznily Alese Bjaljackého, ředitele největší běloruské lidskoprávní organizace Vjasna. Známý disident byl pak ve zmanipulovaném procesu obviněn z neplacení daní a poslán na čtyři a půl roku za mříže. Vjasna funguje dál, hrozí jí ale konfiskace majetku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusko. Lidé v Minsku čekají ve frontě před směnárnou, aby si nakoupili cizí měnu

Bělorusko. Lidé v Minsku čekají ve frontě před směnárnou, aby si nakoupili cizí měnu | Foto: Sergei Grits | Zdroj: ČTK

Zatčení a uvěznění nejznámějšího běloruského ochránce lidských práv bylo před rokem šokující pro všechny, nejvíce však pro jeho ženu Nataliji Pinčukovou.

„On je dnes ve skupině vězňů, kteří chodí denně do šicí dílny. Nejdříve pracoval v balírně, dnes šije nějaké uniformy,“ popisuje současný osud svého manžela.

„Píše mi, že nemá ani moc času na psaní dopisů, protože se pořád něco děje. Občas pošle pohlednici a pár frází, jindy zase dlouhý list. Snažím se čtením mezi řádky vycítit, jak se mu asi vede, jaká je realita ve vězení. Kvůli cenzuře nemůže být otevřený, tak se mi to snaží naznačit,“ vysvětluje Natalija Pinčuková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud vězněného Alese Bjaljackého se zajímal zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška

Organizace Vjasna funguje sice dál bez ohledu na uvěznění svého šéfa, ale hrozí jí konfiskace majetku. „Můžeme si pouze psát. Ales má nárok i na osobní schůzky, ty ale necháváme pochopitelně rodině, jeho ženě,“ říká zástupkyně ředitele Taťjana Reviková.

Vjasna dnes pomáhá všem běloruským politickým vězňům a jejich rodinám. „V první řadě je to právní pomoc. Platíme advokáty, kteří jsou opravdu velmi drazí. Pro odsouzené jsou mnohdy jediným kontaktem s vnějším světem,“ dodává Reviková.

Bjaljackého podpořil i Havel

Pro Alese Bjaljackého je velkým povzbuzením za mřížemi jakákoli podpora. Dostal už řadu mezinárodních cen, Poláci ho nominovali na Nobelovu cenu míru. Nejvíce mu ale pomohl dopis od Václava Havla, který jej napsal těsně před svou smrtí.

„Bylo to velmi důležité, protože všechny tyto akce upoutávají pozornost na věznění mého muže. Běloruské orgány vidí, že svět na něj nezapomněl,“ říká manželka aktivisty.

„Napsal nám, že to byl pro něj neuvěřitelný okamžik. Václava Havla si velmi vážil a ten dopis od něj mu dodal hodně sil,“ vypráví Reviková. Ona i její přátelé jsou v poslední době velmi napjatí.

Vjasně hrozí vystěhování

„Na základě rozhodnutí soudu má být zabaven majetek Alese, tedy i tento byt, který slouží jako kancelář. Každý den čekáme, že nás přijdou vyhodit,“ zoufá si Taťjana Reviková. Ani žena uvězněného disidenta to nemá jednoduché.

„Hlavně na začátku celého procesu to bylo náročné. Postupem času už jsem si trochu zvykla. Už nejsem tak podezíravá. Vím, že mě sledovali, odposlouchávali, ale to je u nás běžné,“ dodává paní Natalija, která i z toho důvodu raději užívá příjmení Pinčuková.

Její muž má za sebou rok vězení. Podle verdiktu si ještě odsedí další tři a půl. „Samozřejmě že bych si přála, aby ho pustili z vězení dříve. A proto je pro mě tak důležitá podpora západních politiků a organizací. Všech, kteří nezapomněli na osud mého muže,“ vzkazuje manželka Alese Bjaljackého.

Petr Vavrouška, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme