Biden pozastavil schvalování nových terminálů na zemní plyn. ‚Vítězství pro Rusko,‘ tvrdí lobbisté

Bílý dům pozastavil schvalování nových terminálů na vývoz zkapalněného zemního plynu. Prezident Joe Biden nařídil ministerstvu energetiky nejprve vypracovat posudek o dopadech případné další výstavby na klima. Současné dodávky plynu mimo jiné do Evropy, které byly ze Spojených států v loňském roce rekordní, budou pokračovat.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ventil plynovodu LNG terminálu v Německu

Ventil plynovodu LNG terminálu v Německu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států za posledních šest let stoupl skoro pětinásobně a dosud schválené projekty kapacitu ještě navýší. Od nástupu Bidena do Bílého domu i přes jeho předvolební sliby produkce amerických fosilních paliv roste.

I kvůli jejich spalování byl loňský rok nejteplejší v historii a podle vědců z Mezivládního panelu pro klima není možné stavět novou fosilní infrastrukturu a zároveň se vyhnout katastrofálnímu oteplení Země. Biden oznámil, že další rozvoj terminálů je třeba posoudit s ohledem na klima i na zdraví místních komunit v Texasu a Louisianě, kde mají terminály vyrůst.

Německo potřebuje další LNG terminály. V zimě hrozí nedostatek plynu, varují provozovatelé zásobníků

Číst článek

Produkce fosilních paliv v USA za Bidenova úřadování roste. Tato skutečnost jde proti jeho deklarovaným klimatickým ambicím, k nimž patří i slib snížit americké emise skleníkových plynů na polovinu do roku 2030. Rozhodnutím ohledně exportu LNG nyní prezident vyhověl požadavku klimatických aktivistů, které si loni pohněval schválením obřího projektu těžby ropy na Aljašce.

Biden versus Trump

Oznámení přišlo v době, kdy již v USA prakticky běží plnohodnotná kampaň před listopadovými prezidentskými volbami. Primárky demokratů a republikánů sice teprve začaly, už nyní je však téměř jisté, že proti sobě znovu stanou Biden a Trump.

Klimatická politika je přitom pro Bidena jednou z cest, jak se odlišit od Trumpa, který zpochybňuje vědecký konsenzus ohledně změny klimatu a vyhlásil, že po jeho návratu do prezidentské funkce se bude „vrtat, vrtat, vrtat“.

Největší vývozce

Zatímco environmentalisté oznámení vítají, zástupci energetického průmyslu jej odsuzují. „Tohle je vítězství pro Rusko a ztráta pro americké spojence, americký pracovní trh i globální klimatické úsilí,“ uvedla lobbistická skupina American Petroleum Institute hájící zájmy výrobců fosilních paliv.

Export LNG ze Spojených států v posledních letech prudce roste a po útoku Ruska na Ukrajinu se země stala největším vývozcem zkapalněného plynu na světě. Loni podle Bílého domu zhruba polovina vývozu směřovala do Evropy a Bidenova vláda ujišťuje, že dodávky spojencům budou skrze existující infrastrukturu pokračovat.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme