Bojovnice za lidská práva Su Ťij smí po 24 letech opustit Barmu
Barmská bojovnice za lidská práva a nositelka Nobelovy ceny míru Aung San Su Ťij poprvé po 24 letech opustí zemi. První zahraniční cesta vůdkyně barmské opozice povede do Británie a do Norska.
Informaci o zahraniční cestě Su Ťij přinesl jako první zpravodajský server BBC. Pozvání do Británie dostala Su Ťij přímo od britského premiéra Davida Camerona při jeho návštěvě Barmy, která se odehrála minulý týden.
Předseda britské vlády přidal k pozvání i poklonu: „V řadě skličujících věcí, které se dnes dějí ve světě, znamená tato neuvěřitelně odvážná žena záblesk naděje,“ uvedl Cameron.
To, že barmský režim pustil Su Ťij do zahraničí, je známkou toho, že se situace v Barmě zlepšuje. „S jistotou to ale budeme moci říct, až se bude chtít vrátit a režim ji pustí zpět do země. Nicméně v tomto okamžiku nevidím důvody, proč by tomu tak být nemělo,“ myslí si spoluzakladatelka Barmského centra v Praze Saba Amthor Soe.
Spoluzakladatelka Barmského centra v Praze Saba Amthor Soe hovořila o barmské opoziční vůdkyni Su Ťij
To, že první zahraniční cesta Su Ťij po tolika letech vede právě do Velké Británie, má osobní i politické důvody. Su Ťij byla vdaná za britského občana, ve Spojeném království žijí její dva synové i vnoučata. Zároveň chce s představiteli britské vlády jednat o svých dalších plánech a krocích.
Druhou zemí, kterou barmská politička navštíví, je Norsko. „V Norsku získala Su Ťij Nobelovu cenu míru, která ji ve světě proslavila,“ vysvětluje tento krok Saba Amthor Soe a dodává: „Návštěva této země je tedy výrazem poděkování.“
Norsko navíc nedávno zrušilo sankce vůči Barmě a Su Ťij bude s politiky jednat o tom, nakolik jsou tyto sankce platné a jaké investice z Norska by mohly prospět barmským občanům.
Sankce vůči Barmě nicméně nebyly zrušeny úplně. Západní země k jejich úplnému zrušení požadují propuštění všech politických vězňů, ukončení porušování lidských práv ze strany barmské armády či nutnost vyřešit etnické konflikty.
Další změny jsou nutné
Barmská vláda však zatím nepodnikla žádné kroky, aby byli další političtí vězni propuštěni nebo aby byly ukončeny etnicky motivované boje na severu země. Saba Amthor Soe považuje proto rozhodnutí západních států zrušit sankce jen částečně za moudré, protože může režim motivovat k dalším změnám.
Su Ťij, která strávila posledních dvacet let v domácím vězení, se za svou stranu Národní liga pro demokracii dostala v nedávných doplňovacích volbách do barmského parlamentu. Strana získala v šestisetčlenném parlamentu 43 křesel. Přestože Barma od nástupu civilní vlády zhruba před rokem přijala některé reformy, které uvolnily politické prostředí v zemi, až čas ukáže, nakolik bude Su Ťij schopna přesvědčovat o nutnosti změn kolegy v parlamentu.
V současnosti tvoří zástupci její strany pouze zlomek členů parlamentu. Ze čtvrtiny jej stále ovládá armáda a přes 60 procent křesel patří provládní straně USDP. Bez potřebných reforem stávajících zákonů žádné změny v životě obyčejných občanů Barmy nenastanou.