Pro použití bude nutný souhlas Dolní sněmovny. Britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze
Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s Evropskou unií, se ve středu posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.
Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh Evropské unie a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s unií o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC.
‚Ochrana, záchranná síť, pojistka.‘ Britští poslanci schválili kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu
Číst článek
Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z Evropské unie a byl by tak porušením mezinárodního práva.
Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by Evropská unie vykládala „rozvodovou“ dohodu „extrémním a nerozumným způsobem“, kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.
Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo středečním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.
Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.