Spor Evropské unie s Velkou Británií pokračuje. Na podobě tržního zákona se nedohodly

Evropská unie ve čtvrtek vyzvala Velkou Británii, aby z kontroverzního návrhu zákona vypustila pasáže porušující právně závaznou brexitovou dohodu. Vláda v Londýně však dala najevo, že na normě o vnitřním trhu nehodlá nic měnit, což podle unijních diplomatů dále snižuje šance na úspěch probíhajících rozhovorů o budoucích vztazích mezi EU a její bývalou členskou zemí.

Londýn/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Londýně slaví brexit

Vyjednavači se bojí, že pokud se nepodaří dospět ke kompromisům do října, bude třeba připravit se na rozchod bez dohody. Ilustrační foto | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Na závěr již osmého kola zablokovaných vyjednávání se ve čtvrtek sešli hlavní šéfové jednacích týmů Michel Barnier a David Frost, pokrok však neoznámili.

Už podepsané brexitové dohody jsou v ohrožení. Británie hrozí, že je při krachu jednání nedodrží

Číst článek

Jejich schůzku v médiích zastínila mimořádná návštěva místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče v Londýně. Slovenský politik podle prohlášení komise při jednání s britským ministrem Michalem Govem zdůraznil, že pokud britský parlament návrh schválí, půjde o „extrémně závažné porušení“ dohody o britském odchodu z EU a mezinárodního práva.

Návrh, který vláda Borise Johnsona připravila pro případ krachu jednání, podle britských médií porušuje závazky Londýna týkající se hospodářské konkurence a celního režimu v Severním Irsku. Text v rozporu s loni schválenou brexitovou smlouvou stanovuje, že nebudou zavedeny kontroly na zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie a že britská vláda bude mít výlučné pravomoci v otázkách státní podpory firem. Norma výslovně uvádí, že výše uvedené body budou platné, i kdyby byly v rozporu s mezinárodními smlouvami.

Šefčovič Govea vyzval, aby Británie z návrhu problémové pasáže odstranila „v nejkratším možném čase, nejpozději však do konce měsíce“.

Zásadní zákon

Britská vláda však dala najevo, že text měnit nehodlá, a zveřejnila právní analýzu, podle níž parlament neporuší zákony, když schválí návrh, který je v rozporu s britskými mezinárodními závazky. Parlamentní debata o nové normě bude na programu v pondělí.

Místopředseda Evropské komise v Londýně připomněl, že brexitová smlouva obsahuje právní nástroje, jak řešit „porušení právních závazků vyplývajících z textu, které se Evropská unie nebude zdráhat použít“.

Jednání o brexitu pokračují. Předseda legislativní rady nesouhlasil s postupem britské vlády a rezignoval

Číst článek

Gove naproti tomu po setkání podle agentury Reuters prohlásil, že tržní zákon je zásadní a že doufá v jeho přijetí. Dodal, že stále věří v pokrok vyjednávání v nejbližších týdnech.

Británie opustila Evropskou unii na konci ledna a už několik měsíců jedná o podobě budoucího partnerství. Unijní diplomaté se shodují, že současný postup Londýna vážně ohrožuje další vyjednávání, jehož osmé kolo ve čtvrtek skončilo. Barnier a Frost dlouhodobě dávají najevo, že názory obou stran v některých bodech jsou velmi odlišné a jejich sblížení neoznámili ani tentokrát.

Dohodu hledají vyjednávači složitě například v oblasti pravidel hospodářské soutěže či přístupu unijních rybářů do britských vod. Z obou stran v posledních dnech znějí stále četnější hlasy, že pokud se nepodaří dospět ke kompromisům do října, bude třeba připravit se na rozchod bez dohody. Ten by nastal po skončení přechodného období na konci roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme