BP se opět pokusí zastavit únik ropy v Mexickém zálivu
Od havárie těžební plošiny Deepwater Horizon společnosti British Petroleum uplynulo už šest týdnů a do Mexického zálivu dál uniká ropa. Prezident Barack Obama čelí kritice, že situaci podcenil a nepodniknul patřičné kroky, aby se šíření ropy co nejdřív zastavilo. Společnost BP se znovu pokusí prasklý ventil ucpat.
Americká vláda ve snaze pomoci zasaženým státům už oficiálně vyhlásila únik ropy do moře za katastrofu pro rybolov. „V praxi to znamená, že pobřežní státy Louisiana, Mississippi a Alabama si mohou jako kompenzaci za únik ropy nárokovat peníze z federálních fondů,“ uvedla na Rádiu Česko redaktorka Magdaléna Trusinová, která situaci sleduje.
Připomněla, že Obamova administrativa čelí kritice, že při řešení problémů s únikem ropy na BP příliš spoléhá. Do moře totiž od havárie plošiny vyteklo nejméně 23 milionů litrů ropy a každý den poškozený ventil vychrlí zřejmě dalších 800 tisíc litrů. Problémem je, že se neví přesně, jaké množství suroviny do moře uniká.
Do Mexického zálivu dál uniká ropa. Ve studiu je redaktorka Magdaléna Trusinová.
„Na začátku havárie se hovořilo o tisícovce barelů denně, první květnový týden již o pěti tisících barelů (800 tisíc litrů). Podle některých odborníků je i tento odhad ale silně podhodnocen, ačkoliv BP mezitím část unikající ropy odsává a přečerpává do tankeru,“ přiblížila redaktorka.
Ministr vnitra USA: Budeme BP tlačit k odpovědnosti
Americký ministr vnitra Ken Salazar prohlásil na adresu těžební společnosti British Petroleum. "Skutečností je, že se jedná o masivní nepořádek společnosti BP. Budeme je tlačit k odpovědnosti bez ohledu na způsob, jakým toho dosáhneme," uvedl doslova.
Těžební společnost se snaží následky havárie odčinit. Zaměřit se chce na likvidaci škod způsobených ropou. Rovněž slibuje uvolnit až půl miliardy dolarů na výzkum ekologických dopadů katastrofy.
Britský koncern již naznačil, že je ochoten zaplatit poškozeným firmám a občanům mnohem více než jen 75 milionů dolarů vyplývajících z obchodní smlouvy. Vedení BP je ochotno krýt také náklady na vyčištění pobřeží a odškodnění místních obyvatel až do výše dvou či tří miliard dolarů.
„V souvislosti s havárií společnost doposud vynaložila 760 milionů USD. Tato suma je ale vzhledem k loňskému obratu BP, který dosáhl 240 miliard, a zisku, jenž v letošním prvním čtvrtletí činil šest miliard dolarů, pro koncern vcelku zanedbatelná,“ přiblížila Trusinová.
Uniklá ropa má na svědomí stovky zvířat
Kvůli ropné skvrně už uhynulo 316 ptáků, 200 želv a 19 delfínů. Zvířata byla nalezena podél pobřeží států Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida. V Mexickém zálivu jsou zatím nejhůře postiženi ptáci, kteří loví ryby potápěním se pod hladinu.
Louisianský guvernér upozornil, že místním úřadům se zoufale nedostává prostředků nezbytných pro ochranu pobřeží. "Norné stěny, zařízení na sbírání a odsávání ropy z mořské hladiny, stejně jako speciální plavidla přečerpávající surovinu nám stále chybí," zdůraznil.
Pobřežní hlídka má podle něj zatím k dispozici namísto požadovaných 1500 km norných stěn jen 240 km.
Nový pokus společnosti British Petroleum
Společnost BP se v Mexickém zálivu připravuje na středeční pokus zavalit speciálním bahnem a zabetonovat ventil, z kterého uniká do moře ropa. Šance ale podle odborníků nejsou příliš veliké. „Úspěch metody, které se říká "top kill", je asi šedesát až sedmdesát procent,“ přiblížila redaktorka.
Experti na problematiku boje s ropnými skvrnami podle ní mají čím dál větší pochybnosti o tom, že se to koncernu podaří. Technici budou muset do poničeného ventilu pod velkým tlakem napumpovat speciální bahno, jehož hustota je dvakrát větší než hustota vody, a potom vrt zabetonovat.
Dosud se procedura "top kill" osvědčila v ropných vrtech na Blízkém východě. Nikdy se ale nezkoušela v hloubce 1,6 kilometru pod mořskou hladinou. Pokud se nepodaří únik ropy zastavit, vrátí se těžaři podle agentury Reuters k pokusu zašpuntovat vrt železobetonovým kontejnerem, který by měl zachytit až 85 procent unikající ropy.
První podobný pokus ale před několika dny nevyšel, zařízení vyřadily z provozu krystaly zmrzlých metanových hydrátů.