Nemohu mluvit o všem, Rusové pořád drží řadu lidí, popisuje obránce Azovstalu. V zajetí byl přes dva roky

Mariupol, jeden z obrazů zkázy ruské invaze. Ukrajinští vojáci jí tam odolávali přes osmdesát dní, v polovině května 2022 ale dostali rozkaz v tamních ocelárnách Azovstal složit zbraně. Byl mezi nimi i Stanislav Dutov z pluku Azov, jehož Rusové od té chvíle do loňského října věznili. „Nic jako dodržování lidských práv tam neexistuje,“ zdůrazňuje pro iROZHLAS.cz. Minulý týden byl jedním z řečníků přednášky pořádané asociací Rusko–Svobody v Paříži.

Rozhovor Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na ocelárny Azovstal

Pohled na ocelárny Azovstal | Foto: Stringer / EPA | Zdroj: Profimedia

Doněcký soud vám loni v dubnu uložil 25 let v trestanecké kolonii s přísným režimem. V polovině října jste se stal součástí rusko-ukrajinské výměny vězňů. Kde vás mezitím Rusové drželi?
Prošel jsem mnoha místy. Zpočátku jsem byl v Olenivce, kde došlo k teroristickému útoku (v červenci 2022 zničil jednu z budov vězeňského tábora, kam Rusové převezli vězně z Mariupolu, výbuch. Zemřelo tam přes padesát ukrajinských vojáků - pozn. red.). Pak mě drželi v doněckém detenčním centru v Horlivce a dále v Taganrogu v Rusku. Po soudu mě nakonec převezli do Makijivky.

Byl jste mezi posledními obránci komplexu Azovstal, je to tak?
Ano, Rusové nás zajali v květnu 2022. Na rozkaz vrchního velitele jsme se museli vzdát jakožto váleční zajatci, abychom si zachránili život.

Z ruského zajetí se vrátilo 49 Ukrajinců. ‚Jejich stav je vážný, zhubli o desítky kilogramů,‘ říká ombudsman

Číst článek

Mohl byste poslední dny v Azovstalu popsat?
Bylo to strašně těžké. Neměli jsme dostatek jídla, protitankové střely nestačily. Bunkr, jenž sloužil jako nemocnice, byl tak zničený, že zdravotníci už neměli jak pomoci zraněným s vnitřním krvácením. Všichni jsme jeli na sto procent a bojové úkoly plnili na maximum, protože se zraněními by dopady byly fatální.

Fyzické následky

Zpráv o fyzickém i psychickém týrání zajatců existuje mnoho. Co o podmínkách ruského věznění můžete říct?
Novináře vždy upozorňuji, že nemohu mluvit o všem. Rusové v zajetí pořád drží spoustu lidí. Mohu však zdůraznit, že nic jako dodržování Ženevských úmluv nebo lidských práv tam neexistuje. Porovnáte-li, jak lidé vracející se z ruského zajetí ve tváři i po celém těle vypadají a kolik váží, můžete si z toho vyvodit hodně závěrů.

Když se pak podíváme na rozhovory s ruskými vojáky zajatými Ukrajinou, kde i když mají jiný názor na naši zemi, mohou se pořád svobodně vyjadřovat, kdežto Ukrajinci v Rusku… Pokud to člověk chce pochopit, pochopí.

Pluk Azov

Vznikl v roce 2014 v reakci na ruský úder na Donbasu. Původně se jednalo o dobrovolný prapor, později se rozšířil na pluk. Nyní je součástí Národní gardy. U zrodu stáli na jednu stranu ultrapravicoví radikálové, na tu druhou i účastníci Majdanu. Skrze reorganizaci se extremistů postupně zbavil. Jeho členové prosluli v bojích o Mariupol a ocelárny Azovstal, pro Rusko je pluk symbolem ukrajinského nacismu.

Jaké následky si z dlouhotrvajícího zajetí nesete?
Psychické i fyzické. Po tom všem jsem podstoupil operace nosu, oka, zubů. Mám problémy se zády. Léčil jsem se a chodím na rehabilitace.

Jak jste se dostal k ukrajinské armádě, k pluku Azov?
Od roku 2014 jsem tam měl kamarády, kteří mi popisovali, jak bojují a s čím se setkávají. Trochu jsem se styděl, že jsem se k nim nepřidal také. O rok později jsem se pak společně ještě s jedním kamarádem k pluku připojil.

Pocházíte z Mariupolu?
Jsem z Dnipra, ale několik let jsem v Mariupolu žil. Před šesti lety jsem si tam koupil byt.

Na co se chcete soustředit nyní? Jaké jsou vaše plány?
Žiji v Kyjevě, chodím pořád na rehabilitace, poté mě čeká volno a následně se uvidí.

Jana Stuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme