„Amerika nám dává najevo, že Evropská unie pro Spojené státy není partnerem. Strategie Trumpa je jednat pod tlakem, měli bychom být schopni se bránit," říká ministr pro evropské záležitosti Dvořák.
Členské státy Evropské unie ve středu podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník, informovala Evropská komise.
Vlastně by to byl všechno tak trochu kabaret, kdyby nebyl svět globálně propojený a Amerika nebyla jeho nejdůležitějším obchodním trhem. Za současných okolností hrozí celosvětová hospodářská krize.
Eurokomisař jednal s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem, ekonomickým poradcem Bílého domu Kevinem Hassettem a nominantem na obchodního zmocněnce americké vlády Jamiesonem Greerem.
Ministři obchodu sedmadvacítky budou o možné reakci EU jednat prostřednictvím mimořádné videokonference ve středu, uvedla s odkazem na diplomaty agentura Reuters.
„Máme co dočinění s byznysmenem, který s námi nebude jednat v rukavičkách. Musíme opustit naivitu a čelit realitě,“ pronesla europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z frakce Evropská lidová strana
Maroš Šefčovič patří mezi první navržené členy Evropské komise, kteří podstupují takzvaná grilování před europoslanci. Českého kandidáta Jozefa Síkelu čeká podobné slyšení ve středu odpoledne.
Pokud zkušený Šefčovič přežije „grilování“ poslanců Evropského parlamentu a Komise bude jako celek potvrzena, stane se zástupce Slovenska nejdéle sloužícím eurokomisařem v historii EU vůbec.
Na starosti už měl brexit, společné nákupy plynu a nově také naplňování Zelené dohody pro Evropu. Slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič je jedním z nejdéle sloužících eurokomisařů a chce pokračovat.
Čaputová přišla do štábu Petra Pavla ještě dřív než český premiér. Její výlet do Prahy je možné chápat i jako první náznak toho, že se bude za rok v tuhle dobu ucházet o své druhé pětileté období.
Komise poslala do Londýna odůvodněné stanovisko k porušení podmínek smlouvy, kterou obě strany podepsaly před dvěma roky. Pokud dojde na soud, může Británie v krajním případě dostat pokutu.
Sporný návrh zákona, který zveřejnila britská vláda, se týká obchodu se Severním Irskem. Sklidil kritiku médií i evropských představitelů. Návrh podle nich není ve shodě s mezinárodními dohodami.
Na závěr již osmého kola zablokovaných vyjednávání se ve čtvrtek sešli hlavní šéfové jednacích týmů Michel Barnier a David Frost, pokrok však neoznámili. V Londýně jednal i komisař Maroš Šefčovič.
Británie mohla do konce června formálně požádat o prodloužení přechodného období. Dobu, během níž je i přes odchod z unie stále součástí unijního jednotného trhu, lze prodloužit až o dva roky.
Konkrétní rozdělení pracovních oblastí mezi komisaře německá politička oznámí v úterý. Do funkce budoucího šéfa evropské diplomacie Leyenová potvrdila Španěla Josepa Borrella.
„Jsem přesvědčen, že náš region by měl mít silného zástupce v evropských strukturách. A jsem přesvědčen, že pan Šefčovič je zkušený diplomat. Země V4 by měly jeho úsilí podpořit,“ řekl Kiska.
Do vyjednávání šéfů unijních států chce výrazně zasáhnout francouzský prezident Emmanuel Macron. Spolu s většinou ostatních lídrů nechce na automatickou nominaci z volebních lídrů přistoupit.
Síla prezidentky Čaputové bude úměrná síle jejích podporovatelů, znepokojených situací na Slovensku, které se dostalo podle některých až k hranici mafiánského státu.
Víkend pomalu končí. Pokud jste neměli čas sledovat, co se v Česku a ve světě dělo, nabízí vám server iROZHLAS.cz přehled událostí, které by vám neměly uniknout.
Slovenské prezidentské volby vyhrála advokátka Zuzana Čaputová. Ve druhém kole jasně porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče, a to i přes nízkou voličskou účast, která byla jen necelých 42 procent.
Čaputová bude první ženou v nejvyšší politické funkci na Slovensku. Do úřadu nastoupí v polovině června, kdy skončí pětileté funkční období současnému prezidentovi Andreji Kiskovi.
Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bylo důležité, že oba kandidáti byli silně proevropští. V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že ocenil klidné a slušné vedení kampaně.
Slovenská média od Čaputové očekávají zlepšení politické kultury a slušné jednání. Podle zahraničních médií advokátce pomohla atmosféra, která je na Slovensku po vraždě novináře Kuciaka.
Prezident Miloš Zeman poblahopřál Zuzaně Čaputové k vítězství ve volbách a těší se na setkání v Česku. Věří, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské skupiny zůstanou nadstandardní.