Britští poslanci podpořili prováděcí zákon k brexitové dohodě, ale neschválili vládní harmonogram
MPs have voted down Boris Johnson's timetable for how the Brexit deal will be ratified - 308 for to 322 against.
— Channel 4 News (@Channel4News) October 22, 2019
Earlier today the PM threatened to pull the deal and force an election if MPs voted against this motion. pic.twitter.com/VvAkZAp5aV
Dolní komora bristkého parlamentu posunula prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh tak prošel první zkouškou, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Britští poslanci ale odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.
Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu bez dohody, prohlásil Johnson. Zároveň řekl, že Británie „tak nebo onak“ opustí Evropskou unii na základě dohody, kterou minulý týden uzavřel se zbytkem společenství.
Brexit bude odložen, euroskeptici v současné dohodě ničeho nedosáhli, míní publicista Tomský
Číst článek
„Musím vyjádřit zklamání nad tím, že tato sněmovna odhlasovala zdržení, namísto harmonogramu, který by zajistil, že by Spojené království mohlo odejít 31. října s dohodou,“ uvedl Johnson. „Nyní čelíme tomu, že potrvá nejistota (...) Vláda musí přijmout jediný odpovědný kurz a zrychlit naše přípravy na vyústění bez dohody,“ dodal.
Britský premiér zároveň uvítal skutečnost, že poslanci při prvním hlasování úterního večera upravenou brexitovou dohodu podpořili, když posunuli prováděcí zákon do další fáze legislativního procesu. Neuvedl ale, zda jeho projednávání definitivně končí, jak naznačoval v odpoledním vystoupení před poslanci.
Lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn Johnsona vyzval, aby spolupracoval s opozicí a dohodl „rozumný“ harmonogram pro projednání „nesmírně důležitého“ prováděcího zákona. „Myslím, že tato sněmovna schválí projednávání tohoto zákona,“ dodal.
Prováděcí zákon
Přijetí prováděcího zákona, které by převedlo dojednané podmínky odchodu do britského práva, je nutné pro uskutečnění britského odchodu z Evropské unie na základě „rozvodové“ dohody. Vláda jej parlamentu předložila i přesto, že se jí v uplynulých dnech dvakrát nepodařilo vyvolat hlasování o dohodě samotné.
Poslanci úterním hlasováním pouze dávali najevo, zda souhlasí s hlavními principy vládního návrhu. Jeho podrobnější zkoumání včetně projednávání pozměňovacích návrhů by přišlo na řadu až v dalších fázích legislativního procesu.
Poslanci nicméně neschválili vládní harmonogram. Mají výhrady k tomu, že jim vláda Borise Johnsona na schvalování vyhradila pouhé tři dny.
„Poslanci argumentují tím, že nemají dostatek času si tu brexitovou dohodu pořádně pročíst, je to více než stostránkový právní dokument. Za normálních okolností se samozřejmě takovéto mezistátní dohody projednávají měsíce, ne-li roky. Ale my si musíme uvědomit, že velkou většinu z toho, co ta smlouva obsahuje, viděli poslanci už před rokem. Z většiny je to totiž kopie smlouvy dojednaná premiérkou Theresou Mayovou. Podle mě to tedy není dnes pádný argument,“ vysvětlila spolupracovnice Radiožunálu ve Velké Británii Tereza Anteneová.
Vláda návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané v Evropské unii minulý týden, zveřejnila v pondělí večer.
Chtěla, aby jej poslanci definitivně schválili už ve čtvrtek, protože cílem Johnsona je vyvést Británii z Evropské unie 31. října, tedy za devět dnů. Dokument přitom čítá 115 stran a dalších 126 stran vysvětlujících poznámek.
Premiér Boris Johnson byl nicméně o víkendu nucen o nový odklad požádat, ačkoli v září prohlásil, že by radši byl „mrtvý ve škarpě“ než přistoupit k tomuto kroku. Pokud zbytek EU žádosti vyhoví, termín britského odchodu z unie bude odsunut na 31. leden 2020.
Online přenos z vyjednávání dolní komory britského parlamentu: