Británie chce na zkoušku finančně motivovat matky, aby kojily
Britská vláda chce zvýšit počet žen, které kojí své děti. V chudších oblastech země odstartovala zkušební projekt, kde chce novopečené matky ke kojení motivovat finančně.
Maminky v Derbyshire a Sheffieldu dostanou až 200 liber v nákupních voucherech, pokud své dítě vydrží kojit po dobu šesti měsíců.
V těchto oblastech dává svým ratolestem mateřské mléko v období mezi 6. a 8. týdnem věku dítěte jen každá 4. matka. Celobritský průměr je přitom 55 procent, takže z toho je patrný značný rozdíl.
Objevují se další a další vědecké studie, které potvrzují pozitivní vliv kojení na zdraví dítěte, takže vláda a systém bezplatné zdravotní péče NHS chtějí kojení podpořit tímto ne úplně obvyklým způsobem. Ale zase taková rarita to není, protože NHS už v minulosti finančně motivovalo kuřáky nebo pacienty s nadváhou.
Kritici volají spíš po praxi a péči
„Maminky musejí získat potvrzení od porodní asistentky, že své dítě skutečně kojí," popsala kontrolní mechanismus pro BBC doktorka Clare Reltonová. Kromě toho budou vyplňovat formulář.
Někteří odborníci však považují finanční motivaci pro kojení za problematickou. Kritici si myslí, že jde o vyhozené peníze, které by se měly investovat spíš do odborného personálu, který poskytuje po-porodní péči. Zaznívá, že tou správnou motivací má být zájem matky, aby dítě prospívalo, a nikoli peníze.
„Maminky potřebují hlavně praktické rady, které jim jsou šité míru. Musíme jit poskytnout relevantní informace a kvalitní péči. Myslím si, že matky, které chtějí kojit své děti, tak budou činit bez ohledu na finanční motivaci. Nemyslím si, že by finanční injekce vyřešila jejich skutečné potíže při kojení," uvádí expertka na kojení Geraldine Miskinová.