Británie chce omezit pravomoci Evropského soudu pro lidská práva
V britském Brightonu se na dvoudenní konferenci sešli představitelé 47 členských států Rady Evropy. Schůzka se koná z iniciativy Velké Británie, která chce debatovat o možnosti omezení pravomocí Evropského soudu pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku.
Konzervativní část britské vlády chce na konferenci v Brightonu otevřít celoevropskou debatu o tom, nakolik se od vzniku Rady Evropy a od ustavení Evropského soudu samotný evropský kontinent proměnil a liberalizoval, a nakolik členské země Rady Evropy přijaly zákony a zakotvily je do svých ústav, které garantují demokratické soudní procedury.
Londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka připomněl, že Británie nechce Evropský soud pro lidská práva zrušit, ale spíše chce debatovat o tom, nakolik by rozhodnutí národních soudů mohla zůstat jediná neměnná a neměla by existovat odvolání do Štrasburku.
Připomněl, že konzervativní strana se tím pokouší splnit slib, který dala před minulými volbami svým voličům, tedy omezit intervence evropského soudu v případech, které už rozhodly vnitrostátní soudy.
„Zejména v záležitostech, které se v Británii týkají komplikovaných imigračních případů. Kdy britský soud rozhodne o vyhoštění žadatele o azyl a evropský soud potom z nějakého důvodu britský rozsudek zruší,“ upřesnil.
Značný rozruch vyvolal v této souvislosti nedávný případ radikálního klerika palestinsko-jordánského původu Abú Katady, který je jedním z duchovních vůdců Al-Káidy v Evropě. Britský soud rozhodl o jeho deportaci do Jordánska, ale štrasburský soud jeho vydání zakázal s odůvodněním, že by proti imámovi mohli v Jordánsku použít důkazy vynucené mučením.
Obsah takzvané brightonské deklarace zatím zveřejněn nebyl a o jeho obsahu se spekuluje. Kytka upřesnil, že britská vláda jako organizátor konference počítá s tím, že samotná debata o brightonské deklaraci se povede ještě několik měsíců a možná i let.
„Takže závěrem dvoudenní schůzky by neměl být konkrétní dokument, ale stálá mezivládní debata o tom, co má brightonská deklarace obsahovat, na čem se těch 47 zemí shodne,“ dodal.