Britská komise rozhodne o navýšení platů poslanců. Aliance daňových poplatníků je proti

Čeští poslanci nedávno po dlouhé a složité debatě schválili novelu o platech vrcholných politiků, soudců a státních zástupců. Jejich kolegy v britské Dolní sněmovně tento nepopulární krok čeká. Britská nezávislá komise, která na příjmy zákonodárců dohlíží, navrhuje od dubna zvýšit poslancům plat o 2,8 procenta. Debata o tomto kroku už začala a potrvá deset dní.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský parlament

O zvyšování platů poslanců se velmi intenzivně debatuje v médiích (ilustrační foto) | Foto: House of Commons | Zdroj: Reuters

Poslanci v Británii mají zvyšování platů jednodušší, protože o výšce toho platu nerozhodují sami, ale komise, která se jmenuje Parliamentary Standards Authority, a ta navrhuje zvýšení jejich příjmů každý rok. Letos tedy je to o 2,8 procenta, ale loni to bylo o 5,5 procenta.

Proti je například Aliance daňových poplatníků, což je sdružení, které chce mluvit za „běžné“ lidi. Argumentuje proti zvyšování tím, že činit tak v době, kdy si ostatní lidé utahují opasky, protože ceny energií v Británii stále rostou mnohem větším tempem než u nás, je nemravné.

O zvyšování platů poslanců se velmi intenzivně debatuje v médiích. Je to pochopitelně podobně nepopulární opatření jako u nás, ale v Británii jsou pravidla jasně nastavená.

Výše platu

Základní plat poslance, který nevykonává žádné další funkce, tak je před zvýšením 91 346 liber (v přepočtu asi 2,75 milionu korun). Pro srovnání, byť všechny takové statistiky trochu kulhají, tak průměrný plat zaměstnance v Británii na plný úvazek je 37 500 liber ročně (přibližně 1,12 milionů korun před zdaněním). Základ platu poslance je zhruba dvojnásobný, než je průměrný plat britského zaměstnance.

Farageova protiimigrační strana se poprvé dostala v průzkumech do vedení. Volilo by ji 25 procent Britů

Číst článek

Komise je nezávislé těleso, které navrhuje zvýšení s ohledem na inflaci, pohybem mezd ve veřejném sektoru a na důležitost práce poslanců. Mechanismus platí od roku 2011, protože o dva roky dříve byl veliký skandál, kdy vyšlo najevo v Británii, že řada poslanců falšovala účty, obohacovala se na úkor sněmovny. Celkem 390 poslanců muselo vracet peníze, byl to veliký skandál, ve kterém byl namočený i tehdejší premiér Gordon Brown.

Dokonce tři poslanci parlamentu byli ve vězení. Protože měli Britové se svými zákonodárci dramatické zkušenosti, tak byla zřízena tato komise, tento zvláštní mechanismus, který bdí nad tím, jak příjmy poslanců rostou, nebo nerostou.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme