Dezinformační leták, který se nyní masivně šíří hlavně skrze e-maily, v sobě spojuje například nepravdivou interpretaci Zápotockého měnové reformy a pravidelnou valorizaci platů politiků.
Lidem, kteří pracují v obecních a krajských zastupitelstvech, vzrostou odměny. A to o 10 procent, jak rozhodla vláda. Rovnou budou mít vyšší výplatu ti, kteří pro obec přímo pracují.
Premiér Andrej Babiš považuje rozhodnutí Senátu za podvod na voličích nově formující se vládní koalice. „Pětikartel bude lidem utahovat opasky, ale na své platy vždycky peníze najde,“ řekl.
Vládní platovou novelu nyní posoudí Senát. Pokud by nebyla přijata, odměny ústavních činitelů by od ledna vzrostly podle předběžných údajů zhruba o šest procent.
Poslanci vládního hnutí ANO a opoziční SPD svolávají těsně před volbami mimořádnou schůzi s cílem zmrazit platy politiků. „Nic jiného než předvolební tah v tom nevidím,“ podotýká komentátor Šídlo.
Jako celek vláda zaujala k návrhu neutrální stanovisko. Důvodová zpráva je ale podle ní velmi obecná a neodůvodňuje konkrétně potřebnost navrženého opatření.
Základní měsíční plat poslance a senátora by tak zůstal na úrovni 90 800 korun, kde byl i loni. Základní plat prezidenta by i nadále činil 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800 korun.
Od roku 2022 pak schválená změna zákona upraví výpočet platů ústavních činitelů. Odvíjet se budou od průměrné mzdy v celé ekonomice místo od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, jako je tomu nyní.
Sociální demokraté navrhnou v souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem snížení platů ústavních činitelů. Změna by se měla týkat ministrů, poslanců a senátorů.
Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39 000 korun do 111 300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117 200 a 128 900 korunami.