Britské letouny poprvé udeřily proti pozicím Islámského státu v Sýrii
Británie poprvé udeřila na pozice bojovníků z takzvaného Islámského státu v Sýrii. Spojené království vyslalo své bojové letouny jen krátce poté, co britští poslanci schválili vojenskou intervenci v Sýrii.
Británie vojenskou operaci spustila téměř okamžitě po hlasování v Dolní sněmovně britského parlamentu. Čtyři stroje Královského letectva vzlétly ještě v noci ze základny na Kypru. A po několika hodinách se v pořádku vrátily zpět.
Britský ministr obrany Michael Fallon pro BBC potvrdil, že se do akce zapojily 4 letouny typu Tornado. Politik Konzervativní strany uvedl, že letadla svrhla laserem řízené bomby Paveway na ropná pole Omar.
Právě z nich podle Fallona tzv. Islámský stát generuje značnou část svých příjmů:
„Jde o ropné zařízení, které pomáhá Daíš financovat. Útok Tornad byl úspěšný. Použili jsme laserem řízené bomby Paveway v místě, kde bylo minimum lidí, a byla tam čistě ropná infrastruktura. Bavíme se o oblasti na východě země daleko od bašty islamistů, města Rakká.“
Ministerstvo obrany potvrdilo, že se na základnu Královského letectva v kyperském Akrotiri přesouvá z Británie 8 dalších strojů; 2 letouny typu Tornado a 6 víceúčelových letadel Eurofighter Typhoon.
Británie se smí zapojit do útoků v Sýrii. Její letouny vzápětí odstartovaly
Číst článek
Nočním úderem se Londýn připojil k zemím, jako jsou Spojené státy, Francie nebo Rusko, které už islamisty ostřelují. Po Libyi a Iráku jde v podstatě o třetí zahraniční vojenskou intervenci, kterou britská vláda pod vedením premiéra Davida Camerona podniká.
Před dvěma lety premiér také přesvědčoval poslance, aby britské jednotky zasáhly na syrském území proti jednotkám prezidenta Bašára Asada, ale neúspěšně.
V Británii je velkým tématem, aby bylo co nejméně civilních obětí. To byla také pohnutka řady poslanců hlasovat proti náletům. Jednotlivé údery schvaluje po pečlivém naplánování osobně ministr obrany Michael Fallon.