Britští voliči lámou hůl nad konzervativci. Roste popularita ‚moderní‘ zelené politiky, říká novinář

Úřad pro dohled nad hazardními hrami ve Velké Británii prověřuje ředitele stranických kampaní konzervativců Tonyho Lee i jeho manželku. A před týdnem přišla informace o sázce na datum voleb ze strany blízkého spolupracovníka britského premiéra. „Tento rozrůstající se skandál přispívá k tomu, že voliči nad Konzervativní stranou lámou hůl,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Ivan Kytka, spolupracovník Deníku N v Londýně.

Rozhovor Praha/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-06-24t102337z_6_240624-123712_jkd.JPG

Rishi Sunak přebíral Konzervativní stranu jako hluboce nepopulární, říká novinář | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Jak se mohlo stát, že si člen strany odpovědný za kampaň vsadil na datum nadcházejících voleb?
Patrně měl přístup k informacím, které to datum implicitně naznačovaly, ale neudržel se ve své hamižnosti a pokusil se na tom vydělat. Británie má na základě férového přístupu k vnitřním informacím poměrně přísné zákony a předpisy pro to, jak jednat v případech, kdy někdo uzavírá sázku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s londýnským korespondentem Ivanem Kytkou

Týká se to mimochodem nejen politiky, ale často také sportu, do podobných skandálů bývají často namočeni tenisté nebo fotbalisté.

Podle víkendových novin přibývá dalších neférových sázkařů. Tento rozrůstající se skandál přispívá k tomu, že voliči nad Konzervativní stranou lámou hůl. Odpovídá tomu také skandál poklesu jejich popularity na pouhých 20 procent ve voličských preferencích.

V Konzervativní straně teď údajně brojí souboj mezi umírněnějšími centristy a radikálnějšími pravicovými populisty. Můžete ho přiblížit? Jak ho interpretují britská média?
Já bych řekl, že v Konzervativní straně brojí spíše spor o to, kdo a za jakých okolností může přežít volební porážku a kdo se případně stane příštím lídrem konzervativců. Čeká ho skutečně nelehký úkol vyvést stranu z krize, obnovit její dobrou pověst a případně ji přivést k volbám, aby byli za pět let úspěšní.

Volby v Británii. ‚Konzervativní stranou otřásá jeden skandál za druhým,‘ říká politolog z Glasgow

Číst článek

Spor o to, které křídlo má momentálně navrch, je podružný a dalo by se říci malicherný. V tuto chvíli jde spíše o záchranu alespoň těch několika desítek křesel, které mají konzervativci šanci obhájit.

Obhájí současného britského premiéra Rishiho Sunaka? Bude pokračovat jako lídr strany?
Je tradicí britských politických stran, že pokud lídr neuspěje ve volbách, odstoupí a uvolní místo novému nástupci.

Nevidím důvod, proč by tomu mělo být tentokrát jinak. Je to i proto, že Rishi Sunak si odkroutil skutečně těžké měsíce a léta ve vedení Konzervativní strany, kterou přebíral jako hluboce nepopulární.

‚Konzervativci se vyhodili do povětří.‘ Británii čeká návrat labouristické vlády, ukazují průzkumy

Číst článek

Volební preference se mu podařilo částečně stabilizovat a alespoň trochu obnovit důvěru v konzervativce, která byla vážně narušena po premiérství Borise Johnsona a pak po šesti týdnech krátkého premiérství Liz Trussové.

Ekologičtí aktivisté před parlamentem volali po reformě zákona o životním prostředí. Bude to důležité téma pro příští volby? Jak k němu přistupuje vláda konzervativců?
Rostoucí popularita Strany zelených je jedním z mála zajímavých aspektů volební kampaně. I když většinový volební systém není nakloněn malým stranám s malou popularitou, zdá se, že v letošních volbách by Strana zelených mohla posílit ze zatím jediného mandátu na tři.

Euroskeptický Farage je zpět a žádá přístup do televizních debat. Jeho Reform UK před volbami sílí

Číst článek

Zdá se, že voliči v západní Anglii kolem Bristolu zvolí do parlamentu dva kandidáty Strany zelených, což odpovídá trendu, podle něhož je zelená politika v Británii moderní a považuje se za slušné brojit proti spalovacím motorům a bránit špinavé energii jako takové.

Ve svém programu to mají obě hlavní strany, konzervativci i labouristé. Labouristé chtějí dokonce z Británie vytvořit evropskou supervelmoc ve výrobě čistých energií. Plánují přitom spoléhat například na energii z mořských přílivů nebo na větrné elektrárny, které rostou kolem britského pobřeží v posledních letech takříkajíc jako houby po dešti.

Martina Mašková, jkd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme