Britskou opoziční Konzervativní stranu nově povede bývalá ministryně obchodu Kemi Badenochová, nahradí dosavadního lídra a někdejšího premiéra Rishiho Sunaka.
Strana, která vedla zemi 14 let, dosáhla v letošních parlamentních volbách nejhoršího výsledku ve své historii. Tehdejší premiér Rishi Sunak v reakci oznámil, že odchází z čela strany.
Ačkoliv se na politické scéně pohybuje teprve devět let, je prvním lídrem labouristů, kterému se po čtrnácti letech vlády konzervativců podařilo sjednotit stranu a dovést ji k volebnímu vítězství.
Podle nové labouristické vlády v čele s premiérem Keirem Starmerem opatření neřešilo problém s nelegální migrací přes Lamanšský průliv a bylo zbytečně nákladné.
„Konzervativní strana posune spíše doprava, než aby se posouvala do politického středu a snažila se získat hlasy od labouristů,“ říká politolog z Univerzity v Glasgow Jonathan Parker.
„Lidé, kteří ho znají osobně, tak neustále opakují do novin, že je charismatický,“ říká o novém britském premiérovi Keirovi Starmerovi politoložka z Oxfordské univerzity.
Sčítání hlasů stále pokračuje. Labouristická strana se dostala k moci poprvé po 14letech vlády konzervativců. Konzervativní premiér Rishi Sunak prohru uznal a vyjádřil zklamání.
Nejnovější průzkumy předpokládají, že v Dolní sněmovně se 650 poslanci by labouristé mohli mít až 431 křesel. Hraje se ale také o to, kdo bude hlavní opoziční silou.
Průzkumy předpovídají výrazné vítězství Labouristické strany, která by mohla získat kolem 400 z celkem 650 křesel. Konzervativci zažívají historický propad preferencí, dotahuje je Nigel Farage.
Spojené království čekají tento týden parlamentní volby a po nich nejspíš politické zemětřesení. Po 14 letech skončí podle průzkumů vláda konzervativců.
„Rozrůstající se skandál přispívá k tomu, že voliči nad Konzervativní stranou lámou hůl,“ říká v rozhovoru na Českém rozhlase Plus Ivan Kytka, spolupracovník Deníku N v Londýně.
Kvůli obviněním z takových sázek jsou vyšetřováni čtyři lidé napojení na premiéra - včetně ředitele kampaně toryů Tonyho Leeho a policisty z premiérova ochranného týmu.
„Čekáním do podzimu by konzervativci pravděpodobně nezískali více hlasů. Spočítali si, že do konce roku nebudou v lepší pozici,“ komentuje volby v Británii politolog z Glasgow Jonathan Parker.
Plán by měl stát 2,5 miliardy liber (72 miliard korun) ročně a za porušení povinnosti by zřejmě nehrozilo trestní stíhání, vyplývá z vyjádření konzervativních politiků.
Na oznámení bylo nejpřekvapivější načasování, protože nebylo jasné, proč vůdce konzervativců uspíšil datum voleb, když jeho strana za labouristy v průzkumech nadále zaostává o dobrých dvacet procent.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Vládní konzervativci nyní v průzkumech veřejného mínění zaostávají zhruba o 20 procentních bodů za labouristy. Novým ministerským předsedou Británie by se tak mohl stát opoziční lídr Keir Starmer.
Kolem 3000 pacientů přišlo kvůli kontaminované krvi o život a další kvůli ní ještě zemřou, píše BBC News. Mezi nakaženými HIV bylo i na 380 dětí s poruchami srážlivosti krve.
Belgický premiér Alexander De Croo zákaz večer označil za nepřijatelný a útok na svobodu projevu jen několik týdnů před evropskými volbami. Britský premiér rozhodnutí vnímá jako krajně znepokojivé.