„Rozrůstající se skandál přispívá k tomu, že voliči nad Konzervativní stranou lámou hůl,“ říká v rozhovoru na Českém rozhlase Plus Ivan Kytka, spolupracovník Deníku N v Londýně.
Distributoři chystají stamiliardové investice do sítí, které se promítnou do poplatků pro spotřebitele. Jak se pak náklady rozdělí, má řešit nová tarifní soustava.
Návrh počítá u jaderných elektráren s poměrně širokým rozpětím jejich podílu na celkové roční výrobě elektřiny v zemi, a to od 36 do 50 procent v cílovém roce 2050.
Čína posiluje svou pozici světového lídra v oblasti obnovitelné energie. Své cíle zřejmě splní o pět let dříve, než plánovala. Zároveň ale zůstává i dál největším producentem skleníkových plynů.
Podle autorů studie má Česko k přechodu na uhlíkovou neutralitu horší výchozí pozici ve srovnání s jinými evropskými státy. Do roku 2030 by měly investice dosáhnout 1,2 bilionu korun.
„Jednou snad uvidíme laserové elektrárny, kde termojadernou reakci zapínáte a vypínáte laserem. Vzhledem k tomu, že používáte vodík, je to nevyčerpatelný zdroj energie, totálně čistý.“
V dubnu se v Británii vyrobilo také rekordní množství energie ze slunce. Elektřina ovšem pokrývá jen 18 procent celkových energetických potřeb ostrovního státu.
Evropská komise propočítala, že by se měla pro účely projektu měla uvolnit podpora v řádu asi 19 miliard korun. Peníze však ještě nikdo reálně nepřislíbil.
„Jak Česko, tak EU umí velmi dobře psát nejrůznější koncepce a strategie, ale trochu selhávají při jejich realizaci,“ komentuje návrh Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
„Fotovoltaiku musíme dávat všude, kde to jen jde. Na každou střechu, každý sklad. Pak bude v létě elektřina přes den zadarmo, i když to má své mouchy,“ je přesvědčený Martin Ledinský z Akademie věd.
Česko se před třemi lety přihlásilo k programu Zelená energie. Ale při pohledu na české výsledky lze označit Green Deal za pouhou hračku politiků, případně nástroj energetiků na čerpání dotací.
„Vedle vepřína jsme postavili bioplynovou stanici. Elektřinu máme díky větrným elektrárnám. A na kraji celé vesnice máme bateriové úložiště,“ popisuje Siegfried Kappert z německé vesničky Feldheim.
Jak se na zájmu o dotace z programu projevuje energetická krize? A o jaké úspory mají teď Češi žádající o podporu nejvyšší zájem? Hostem Českého rozhlasu byl Petr Valdman.
Na jihu Francie už 15 let pracují vědci na jednom z největších vědeckých projektů dějin, jaderné fúzi. V příštích letech by měl být první reaktor ITER. Jedná se o možný klíč k neomezené energii?
Americký stát Kalifornie se v sobotu poprvé mohl spolehnout výhradně na obnovitelné zdroje energie. Na twitteru to oznámil poradce organizace Environment California, den označil za historický milník.
Brusel||Viktor Daněk, ČTK|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Podmínky taxonomie také lépe splní starší jaderné reaktory. V návrhu ale nejspíš zůstane povinnost vybudovat do roku 2050 hlubinné úložiště odpadu, na kterou si Česko stěžovalo.
„Pro nás by bylo určitě lepší, kdyby byla jaderná energetika prohlášena za čistý zdroj bez jakýchkoliv časových omezení,“ říká Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše může v tomto znění přinést zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky, a zejména teplárenství.
Z tábora ekonomů a podnikatelů je v posledních měsících slyšet takové sýčkování nad tím, kam to hospodářství spěje. Některé vize – přitom vcelku běžně veřejně pronášené – mají až katastrofický náboj.
Posun k obnovitelným zdrojů by mohl vést ke vzniku nových pracovních příležitostí v oblasti projektů, výstavby i výroby komponent, říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.