Brusel: Rozhovory pokračují i v pozdních hodinách
Tvrdé vyjednávání o konečnou podobu evropské ústavy se v podvečer rozběhlo v Bruselu. Právě tam se sešli lídři zemí budoucí pětadvacítky, aby se pokusili dojít ke kompromisu ohledně tohoto historického dokumentu. Jeho návrh předpřipravil konvent a z 95 procent s ním všechny státy souhlasí. Kamenem úrazu je ale architektura unijních institucí, hlavně otázka vlivu na rozhodování v Radě ministrů. Polsko a Španělsko totiž soustavně bojují za systém z Nice, který jim dává větší moc, než mají mít podle ústavy. Jejich postoj ale neústupně odmítá Německo a Francie.
Hned ráno společně snídali v hotelu Condor Jacques Chirac, Gerhard Schröder a Tony Blair. Ti při této schůzce doladili plán vlastního vojenského štábu Evropské unie, který bude sídlit ve velitelství NATO, a druhého mimo ně. Pak Německo, Francie a Británie mluvily o společné taktice pro další vyjednávání o ústavě. Jejich postup může průběh značně ovlivnit.
Nikdo ale nic neprozradil. Atmosféra je poměrně napjatá a výsledek poměrně otevřený, říká náš premiér Vladimír Špidla. "Názory jsou rozporné, někteří říkají to, někteří ono. Přitom převažuje opatrný optimismus, ale někteří a také Silvio Berlusconi říkají, že než se dohodnout špatně a tak raději pokračovat v jednání." To by se případně dělo už za irského předsednictví příští rok. S tímto postojem Berlusconiho se Špidla shoduje. Jak říká, než podepsat dohodu, která by nebyla spravedlivá a neodpovídala zájmům Česka, je správné jednat dál.
Nedohoda by byl nepříjemný politický nezdar
Pokud by se nepovedlo dojít k dohodě už na tomto bruselském summitu, byla by to pro unii zřejmě velmi svízelná situace. Co by to znamenalo, naznačil Radiožurnálu bruselský politolog Peter Ludlow. "Tak zaprvé nebyl by to konec Evropské unie. Zadruhé nebyl by to ani konec rozšíření, protože máme smlouvu z Nice. Znamenalo by to ale extrémně nepříjemný politický nezdar a to by demoralizovalo lidi a ztížilo by to dohodu v jiných oblastech a konečně Německo, Francie a další zájemci by pravděpodobně zintenzivnily spolupráci mimo institucionální rámec."
Předsedající Itálie dostala za úkol, aby pokračovala v rozhovorech premiéra Silvia Berlusconiho s jednotlivými kolegy, a na jejich základě připravila pro sobotní ráno upravený návrh kontroverzních článků ústavy. Český velvyslanec při EU Pavel Telička pro Radiožurnál reagoval na stanovisko Itálie, že je lepší žádná dohoda než dohoda špatná. "To uslyšíte vždycky, protože to patří i do vyjednávací taktiky, je to další způsob, jak vytvářet tlak i na další vyjednávací země. Pokud by to byla vysloveně špatná smlouva s ustanoveními, které by na nás měly vysloveně negativní dopad, tak tam vláda i sám premiér dal jasně najevo, že v takovém případě bychom takový výsledek neakceptovali, ale momentálně není důvod se domnívat, že by to mělo jít tímto směrem."
Polsko ve tvrdé pozici
Tvrdé stanovisko při jednáních v Bruselu zaujímá Polsko. Nesouhlasí se systémem hlasování v Radě Unie zakotveném v návrhu Evropské ústavy. Požaduje zachování systému dohodnutého smlouvou z Nice v roce 2000. Premiér Leszek Miller v rozhovoru pro Polskou televizi uvedl, že jeho země nevede tento boj pouze ve svém zájmu. Leszek Miller uvedl, že Polsko je velkou a hrdou zemí a nebojuje jen za své zájmy. "Jednoduše si myslíme, že řešení, která budou přijata, musejí být taková, aby vytvářela dobrou pozici jak velkých, tak i středních a malých států. Jen v tom případě totiž může Evropská unie správně fungovat. To je pro nás hranice, za kterou nemíníme jít," uvedl polský premiér Leszek Miller.