Na Dunaji v Budapešti se po srážce potopila výletní loď, zemřelo nejméně sedm Jihokorejců

Na Dunaji v centru Budapešti se ve středu večer potopila výletní loď po srážce s větším plavidlem. O život přišlo při nehodě nejméně sedm Jihokorejců a dalších 21 se pohřešuje. Informovala o tom agentura MTI. Podle mluvčího záchranářů je minimální naděje, že najdou další přeživší. Na palubě bylo podle jihokorejského ministerstva zahraničí 33 jihokorejských turistů a dva maďarští členové posádky.

Aktualizováno Budapešť (Aktualizováno: 13:07 29. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně tři mrtví po potopení lodi na Dunaji v Budapešti.

Nejméně tři mrtví po potopení lodi na Dunaji v Budapešti. | Zdroj: Reuters

Loď jménem Mořská panna (Hableány) se potopila nedaleko maďarského parlamentu kolem 22:00 SELČ. Záběry ukazují, že Mořská panna a větší, hotelová loď, se k sobě přiblížily, krátce pluly bok po boku a pak se Mořská panna převrátila a potopila. To podle policie trvalo asi sedm vteřin.

Britka, která spadla z výletní lodi do Jadranu, nejspíš sama vyskočila. Vypadnout téměř nelze, říká odborník

Číst článek

Ze 33 Jihokorejců je třicet turistů dva jihokorejští průvodci a jeden jihokorejský fotograf dokumentující cestu. Sedm z nich bylo zachráněno; jsou podchlazení, ale ve stabilizovaném stavu. Mezi zachráněnými je šest žen a jeden muž ve věku 31 až 66 let, uvedla AP.

Server index.hu tvrdí, že několik lidí záchranáři z řeky vytáhli až u Petöfiho mostu, který je od budovy parlamentu vzdálen zhruba tři kilometry. Jedno z těl bylo nalezeno sedm kilometrů od místa tragédie na Csepelském ostrově a další pak v 16kilometrové vzdálenosti u mostu dálničního obchvatu metropole. Po obětech bude policie pátrat i desítky kilometrů dále po proudu.

Jihokorejská vláda oznámila, že do Maďarska vyšle posily, aby pomohly s pátráním. Šance, že se najdou přeživší, se ale podle záchranářů malé. Podle agentury Reuters je ale proud v Dunaji po deštích velmi silný a teplota vody se pohybuje v rozmezí deset až 12 stupňů Celsia.

„Jako mluvčí záchranářů nechci říct, že není žádná naděje, takže raději povím, že je minimální šance (najít další přeživší),“ řekl podle agentury Reuters Pal Gyorfi ve čtvrtek ve státní televizi.

Soustrast rodinám obětí vyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán a prezident János Áder, kondoloval jim i český prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

To potvrzuje i spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek. Záchranáři podle něj dál pátrají po možných obětech. „Pátrání se rozšířilo. Záchranáři nasadili i potápěče po celém úseku Dunaje především na území Budapešti, ale i jižněji až po chorvatské a srbské hranice. Proud vody je totiž mimořádně silný, takže v průběhu dne může odplavit oběti daleko od místa tragédie,“ řekl ve čtvrtek ráno ve vysílání Českého rozhlasu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in přislíbil pomoc rodinám turistů. Jihokorejská vláda již oznámila, že do Maďarska posílá tým více než tří desítek lidí včetně záchranářů a vojenských specialistů, kteří pomohou s pátráním. 

Srážka s hotelovou lodí

Loď s názvem Mořská panna (Hableány) se potopila nedaleko budovy maďarského parlamentu kolem 22.00 středoevropského letního času při návratu z noční hodinové vyjížďky po srážce s jinou lodí. Loď se po srážce převrátila a rychle se potopila. Vrak již byl podle médií lokalizován nedaleko Markétina mostu.

Druhým plavidlem, se kterým se potopená loď srazila, byl zřejmě Viking Sigyn. To je velká německá hotelová loď s 95 kajutami pro cestující. Viking Sigyn je nyní upoutána u jednoho z mol, poškození podle médií nevykazuje.

Plavidlo, které se srazilo s výletní lodí, německá hotelová loď Viking Sigyn. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že turisté na palubě neměli oblečené záchranné vesty a že taková praxe je během vyhlídkových plaveb v Budapešti obvyklá.

Novináři na místě informovali, že na palubě byly zřejmě i děti. Jihokorejci do Maďarska přijeli z Mnichova, ve většině případů šlo o příbuzné, napsala agentura AP s odvoláním na sdělení jihokorejské cestovní kanceláře, která turistům cestu zprostředkovala.

Ta se během čtvrtka omluvila rodinám obětí. Podle ředitele cestovní kanceláře byl Dunaj sice v době havárie rozbouřený, ale všechny lodě na řece pluly podle plánu.

Loď Mořská panna je na webových stránkách provozovatele, společnosti Panoráma Deck, popsána jako „nejmenší loď z flotily“, která se hodí na různé vyhlídkové jízdy, společenské akce či rodinné oslavy. Maximální kapacita lodi je 60 osob.

Registr lodí Hajoregiszter.hu uvádí, že loď byla vyrobena v roce 1949 v někdejším Sovětském svazu a v 80. letech byla vybavena maďarským motorem. Jde o jedno z nejhorších neštěstí svého druhu mimo moře v Evropě za poslední dekády. 

Výběr tragických lodních nehod na evropských řekách a jezerech v posledních letech:

22. října 1996 - U vídeňské přehrady Freudenau se během povodní potopil slovenský tlačný remorkér Ďumbier, který se netrefil do zdymadla. Při havárii zahynulo osm z devíti členů posádky.

7. března 2008 - Loď přepravující 19 lidí se potopila na albánském jezeře Farka poblíž Tirany, utonulo 16 osob, včetně dvou dětí. Plavidlo, určené pro sedm cestujících, patřilo restauraci na břehu jezera, ve které se konala rodinná oslava.

3. července 2008 - Při plavbě k nedostavěné přehradě na slovinské řece Sávě se potopily dva čluny s celkem 14 lidmi na palubě. Zachránit se podařilo pouze jednu ženu. Účastníci plavby si měli z velkých kanoí prohlédnout rozestavěnou vodní elektrárnu Blanca, kvůli silnému proudu způsobenému nedávnými dešti ale obě lodi zachytil vír u odběrových šachet elektrárny a vtáhl je dovnitř. Nikdo na lodích neměl plovací vestu.

5. září 2009 - Při nehodě výletní lodi na Ochridském jezeře v dnešní Severní Makedonii se utopilo 15 Bulharů, zachránit se podařilo 42 pasažérů. Loď jménem Ilinden se podle médií rozlomila asi 200 metrů od břehu a poté se velmi rychle potopila.

10. července 2011 - Potopení výletní lodi na řece Volze nedaleko Kazaně, správního střediska Tatarstánu, si vyžádalo 122 obětí. Neštěstí lodi Bulgarija, postavené v Československu v roce 1955, přežilo 79 lidí.

31. července 2011 - Devět lidí zahynulo při srážce výletního člunu s nákladní lodí na řece Moskvě v centru ruského hlavního města. Výletní plavidlo narazilo do nákladní lodi kotvící u nábřeží a potopilo se.

29. května 2019 - Nejméně sedm lidí přišlo o život a dalších 21 se pohřešuje poté, co se pozdě večer na Dunaji v centru Budapešti po střetu s jiným plavidlem potopila loď s jihokorejskými turisty. Zachránit se podařilo sedm osob. Podle mluvčího maďarských záchranářů jsou naděje na vypátrání dalších přeživších minimální.

Zdroj: ČTK

jch, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme