Bulharsko stěhuje jaderný reaktor, peníze na dostavbu elektrárny ale nemá

Bulharská vláda zrušila plán obnovené výstavby jaderné elektrárny sovětského typu z 80. let v Belene na Dunaji. Už sestavený reaktor od ruského Atomstrojexportu se postěhuje do Kozloduje, kde Bulhaři na nátlak Evropské unie odstavili čtyři bloky typu VVER 440 a v provozu zůstaly dva modernizované, novější typu 1000.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do reaktoru, takhle ho jinde neuvidíte

Pohled do reaktoru, takhle ho jinde neuvidíte | Foto: Vojtěch Berger

Podle vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína a velvyslance České republiky pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky chybí Bulharsku na dostavbu jakékoli elektrárny peníze a změna lokality to moc neřeší. „Nevím, zda má Bulharsko prostředky na dokončení i tohoto omezenějšího projektu,“ říká.

„Příběh o dostavbě Belene slýcháme už nějakých 20 let. Stavba byla zastavena v roce 1990, pak byla v roce 2006 znovu obnovena. Myslím, že to není zdaleka poslední veletoč.“

Proti dostavbě Belene byli i ochránci životního prostředí, protože oblast je ohrožena zemětřesením a nachází se blízko hlavního města Sofie. Oponenti také kritizovali projekt kvůli prudkému zvyšování ceny až na 155 miliard korun a také kvůli rostoucí energetické závislosti země na Rusku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bulharskou jadernou energetiku komentoval ve Stalo se dnes velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška

Nový reaktor je podle Bartušky bezpečný, nebezpečná je však manipulace s ním: „Je mi trochu záhadou, jak už instalovaný reaktor bezpečně demontovat, převézt o kus dál a tam ho znovu bezpečně složit dohromady.“

Západní spojenci Sofii přesvědčují, aby diverzifikovala energetické zdroje a snížila svoji závislost na Rusku.

„Možnostmi Bulharska jsou především nekritické úspory, protože jejich energetická náročnost ve výrobě je poměrně vysoká, výrazně vyšší, než na západě Evropy. Samozřejmě potřebují postavit nové elektrárny, protože čtyři reaktory zavřeli před vstupem do EU a ty dnes výrazně chybí. Ale co to bude za náhradní zdroje, těžko říct. Bulhaři o tom mluví už nějakých deset let a zatím se nic nestalo,“ dodává Bartuška.

Lucie Maňourová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme