Nezpochybňujte naši nezávislost, vzkázal do Prahy šéf OLAF. Babiš na slovech o zpolitizování trvá

Generální ředitel Evropského úřadu pro boj proti podvodům Nicholas Ilett odmítl nařčení premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše, že OLAF není nezávislý. Vyšetřování prý ovlivněno nebylo. Babiš ale na svém vyjádření trvá. OLAF loni v Česku uzavřel vyšetřování čtyř případů, dva s doporučením. Jedním z nich bylo i Čapí hnízdo.

Brusel/Praha (Aktualizováno: 13:05 6. 6. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a farma Čapí hnízdo v obci Olbramovice ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš a farma Čapí hnízdo v obci Olbramovice ve Středočeském kraji | Foto: Reuters/Filip Jandourek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) v České republice loni vyšetřoval čtyři kauzy a dvě uzavřel s vydáním doporučení.

Jednou je případ Čapího hnízda, druhou zneužití peněz z Evropského zemědělského záručního fondu, kde OLAF doporučil získat zpět dotaci 5,5 milionu eur (téměř 141 milionů korun) a státnímu zastupitelství zahájit trestní řízení.

Generální ředitel Evropského úřadu pro boj proti podvodům Nicholas Ilett se také ve středu důrazně ohradil proti tvrzení českého premiéra Andreje Babiše. Ten v lednu v souvislosti s kauzou Čapího hnízda uvedl, že OLAF není nezávislý a věc je zpolitizována jak v České republice, tak v Bruselu.

Za dvě desetiletí své existence úřad podle Iletta prokázal praktickým způsobem svého fungování, že nezávislý je a svou nezávislost si brání.

Dobrovolně vrátit dotaci za Čapí hnízdo? Imoba požádala o prodloužení lhůty, středočeský úřad jí vyhověl

Číst článek

„Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném,“ řekl Ilett na tiskové konferenci k výroční zprávě OLAF za uplynulý rok.

Babiš na svých pochybnostech ohledně nezávislosti OLAF, který vyšetřoval kauzu Čapí hnízdo, trvá.

„Na svém vyjádření trvám a nemám na tom co měnit. OLAF měl v minulosti své korupční aféry," prohlásil ve středu Babiš. A dodal, že se prokázalo, že činnost úřadu byla zpolitizovaná.

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je v Česku stíháno celkem sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti.

Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

OLAF loni v celé Evropské unii uzavřel celkem 197 případů vyšetřování. Otevřeno pak loni bylo celkem 215 nových vyšetřování. 

Rekordní loni byla suma, kterou by na základě vyšetřování měly úřady vymáhat zpět. Kvůli velkému celnímu a daňovému podvodu, souvisejícímu s dovozem čínského textilu a obuvi hlavně do Velké Británie, přesahuje suma tři miliardy eur, tedy téměř 77 miliard korun.

Podvody s textilem se dotkly i Česka

Podvody s dovozem textilu trvaly od roku 2013 a jejich základ byl velmi prostý, řekl ve středu novinářům Ernesto Bianchi z OLAF. Dovozci velkého množství obvyklého levného zboží, jako jsou džíny nebo boty, trvale podhodnocovali jeho cenu a „zkoušeli štěstí" s úřady na různých místech v Evropské unie.

Pokud se setkali s laxním přístupem, výrazně zvýšili rozsah importu. V roce 2012 se věc dotkla také České republiky nebo Slovenska, postupně se podvodníci soustředili právě na Británii.

Podle Bianchiho dosáhly ztráty na celních poplatcích asi 2,2 miliardy eur (56,4 miliardy korun), ztrátu na nezaplacené dani z přidané hodnoty přitom odhadl až na dvojnásobek.

Pokud by byla textilní kauza odečtena, budou doporučení úřadu OLAF odpovídat dlouhodobému trendu. Loni bylo vydáno 309 doporučení na zpětné získání prostředků v celkové výši několika stovek milionů eur, upozornil úřadující šéf Ilett.

OLAF má odhalovat podvody s penězi EU

  • Evropský úřad pro boj proti podvodům byl zřízen Evropskou komisí v dubnu 1999. Má status generálního ředitelství a spadá pod komisariát pro rozpočet a lidské zdroje. Při svém vyšetřování je ale nezávislým orgánem.
  • Úkolem úřadu je odhalovat podvody s finančními prostředky EU, vyšetřovat je a bránit jim. OLAF může vyšetřovat záležitosti týkající se podvodů, korupce a jiných trestných činů souvisejících s veškerými výdaji EU, z nichž hlavní jsou strukturální fondy, fondy zemědělské politiky a rozvoje venkova a přímé výdaje a vnější pomoc. Dále se zabývá některými oblastmi příjmů EU, zejména v případě cel, a podezřeními na závažné pochybení ze strany zaměstnanců EU a členů orgánů EU.
  • OLAF nemá pravomoci orgánů činných v trestním řízení, takže nemůže vést trestní stíhání.
  • V roce 2003 rozhodl Evropský soudní dvůr, že OLAF má pravomoc vyšetřovat i Evropskou centrální banku a Evropskou investiční banku. 
  • OLAF má 405 zaměstnanců.

fin, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme