Případ začal už v roce 2007, kdy Evropský úřad proti podvodům nazývaný OLAF odhalil schéma nelegálního obchodu s jednorázovými kamínkovými zapalovači z Asie.
Zapalovače do různých zemí unie včetně Česka dovážela mezi roky 2004 a 2007 společnost Baide Lighter Industry. Jelikož ale tvrdila, že nepochází z Číny, vyhnula se placení antidumpingového cla.
Tiskový atašé zastoupení Evropské komise v Česku Martin Svášek původně serveru Seznam Zprávy řekl, že se tímto případem OLAF zabývá. Vysvětloval tím, proč se jeho úřad nemůže ke kauze vyjadřovat.
V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO). Kverulant tvrdí, že právě v jeho zájmu ministerstvo zprávu neposkytlo. Ministerstvo argumentovalo tím, že nechtělo narušit české trestní řízení.
Na konci minulého týdne Prahu navštívila delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Europoslanci tu zjišťovali, jak Česko nakládá s unijními dotacemi.
Šetření evropského úřadu zpochybnil státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ Čapí hnízdo dozoroval. Podle něj kontroloři z Bruselu nezkoumali to, co měli.
Francouzská kandidátka na eurokomisařku Sylvie Goulardová vrátila Evropskému parlamentu 45 000 eur, které jako europoslankyně vyplatila asistentovi, o jehož odvedené práci nejsou žádné důkazy.
Evropský úřad pro boj s podvody vyšetřoval okolnosti, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun na stavbu farmy Čapí hnízdo. Koncem roku 2017 dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod.
Premiér Andrej Babiš dříve uvedl, že OLAF je součástí spiknutí pro němu a jeho kroky jsou politicky motivované. Podle šéfa komise Jeana-Clauda Junckera to ale není pravda, protože OLAF je nezávislý.
Generální ředitel Evropského úřadu pro boj proti podvodům Nicholas Ilett odmítl nařčení premiéra v demisi Andreje Babiše, že OLAF není nezávislý. Šéf ANO ale na svém vyjádření trvá.
Trestní stíhání premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat. Stíhání prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob bylo zrušeno.
OLAF vyšetřuje možné zneužívání evropských zemědělských fondů na Slovensku. Šetření přitom souvisí s informacemi, které se na světlo dostaly díky práci zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka.
Právní analýzou měla ministryně v demisi Alena Schillerová (za ANO) na mysli odpověď resortu na žádosti o zveřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k Čapímu hnízdu.
Používali ji jako zaklínadlo, proč ministerstvo financí nezveřejní zprávu OLAF ke kauze Čapí hnízdo. Daná právní analýza ale podle zjištění serveru iROZHLAS.cz neexistuje.
Evropský parlament požaduje důkladnější kontrolu financí směřujících do Maďarska. Poslanci mají obavy o transparentnost projektů a napojení oligarchů, kteří „využívají EU jako pokladnu“.
„Je to nepřístojná pomluva. Mrzí mě, že se na půdě sněmovny politici takto vyjadřují k lidem, kteří v jejich kauzách nefigurují,“ reaguje Lukáš Wagenknecht na slova premiéra Andreje Babiše.
Serveru iROZHLAS.cz se podařilo získat návrhy usnesení mandátového a imunitního výboru pro Poslaneckou sněmovnu. Oba dokumenty obsahují podrobnosti o práci vyšetřovatelů v kauze Čapí hnízdo.
V pátečním tisku se dočtete, že OLAF se bude zabývat krachem projektu kampusu Nupharo Park. Píšou to Lidové noviny. Deník E15 si všímá, že zahraniční firmy přestávají dávat Česku zakázky.
Vrchní státní zastupitelství v Praze i Olomouci popírají, že by byla proti zbavení mlčenlivosti exdetektiva Jiřího Komárka. Žalobci tak odmítají slova premiéra Andreje Babiše (ANO).
„Všimněte si, že poslanecký klub ANO je absolutně poslušný, ale v tomto případě říká: 'Ne, šéfe, my tě neposlechneme. Ty chceš být vydán, ale my tě nevydáme.'“
Podle Babiše je v závěru celého dokumentu slovo „podvod“ jen proto, že oznamovatel, který měl podle něj být „zhrzený, nemocný úředník“, to takto jako možný podvod označil.
Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo, vyzvala ředitele OLAF Nicolase Iletta, aby se vyjádřil k jejím výhradám vůči vyšetřování dotace na farmu.
Vrchní státní zastupitelství se k mlčenlivosti exdetektiva Jiřího Komárka kvůli výpovědi na imunitním výboru nevyjadřovalo. Žalobkyně Lenka Bradáčová popřela slova premiéra Andreje Babiše (ANO).