Čechům bude v Chicagu sloužit nový generální konzulát

Ministr zahraničí Cyril Svoboda dnes slavnostně otevírá český Generální konzulát ČR v Chicagu. A má to velké opodstatnění, protože je tam stejně jako v New Yorku tradičně nejsilnější česká komunita v zahraničí. To, jaký bude mít konzulát význam a hlavně jak se proměňuje česká komunita v Chicagu, tam zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká restaurace na Čermákově ulici

Česká restaurace na Čermákově ulici | Foto: Miroslav Konvalina

Generální konzulát bude mít pro Českou republiku velký hospodářský i politický význam, protože zahrne 11 států amerického středozápadu s vyspělým průmyslem i zemědělskou výrobou. Napjatě na něj ale čekala i česká komunita v Chicagu a okolí, která za poslední dvě desítky let prošla velkou proměnou.

Zatímco starousedlíci z několika vln emigrace z Rakouska-Uherska a poté z Československa jsou pomalu zatlačováni vitálnějšími Hispánci, rychle se tu etablovala nová vlna českých přistěhovalců, často ilegálů.

"Po roce 1990 podle našich zpráv podstatná vlna imigrace přicházela z moravské části České republiky i z Čech samozřejmě za prací právě do Chicaga ve spojení s polskou komunitou, která je tady také velmi silná," řekl Českému rozhlasu Bořek Lizec z nového českého konzulátu.

Tisíce českých turistů, kteří pracují v Americe načerno s propadlými vízy mohou být pro českou diplomacii trochu problémem. Dělají totiž právě to, čeho se Američané obávají, když nechtějí zrušit vízovou povinnost pro české občany. Náš generální konzulát v Chicagu je nicméně připraven řešit potíže všech našich lidí.

"Tak já myslím, že my jsme tady především pro to, abychom pomáhali a samozřejmě platí, že český občan, pakliže pomoc potřebuje, tak generální konzulát mu jistě pomůže. A to taky už od doby, kdy jsme technicky konzulát zprovoznili, platí," dodává Lizec.

Nejčastějšími problémy našich občanů je ztráta dokladů, náklady na léčení, když nejsou zdravotně pojištěni, a právní pomoc. Naše úřady ale i lidé z okolí Chicaga odhadují, že je tady českých ilegálů asi 100 tisíc.

Jak mi řekl jeden z nich, Roman z Náchoda, zjistit to téměř nelze: "Říká se, že jen v Chicagu je na 100 000 Čechů, já tomu nevěřím, že by až tolik. Nikdo se mne neptal, zda jsem tu legálně nebo nelegálně, či jestli pracuji legálně nebo ne. Ani u soudu, když jsem měl problém s lahví piva na veřejnosti, se mne na to neptali. I když nemluvím anglicky a musí jím být jasné, že nejsem Američan, neptali se."

Pokud jde o legální české usedlíky, tak tady jsou čísla přesnější.V posledním sčítání v roce 2000 se ve státě Illinois přihlásilo k českému původu více než 150 tisíc obyvatel. Žije tu řada úspěšných Čechů, jsou tu velmi aktivních krajanské organizace a možná budeme mít v Illinois ještě výše postaveného Čecha, než byl ve třicátých letech starosta Chicaga Antonín Čermák. Primárky republikánů pro volby na guvernéra státu Illinois totiž vyhrála Čechoameričanka Judy Baar Topinka.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme