Češi budou moci pracovat ve Švédsku bez omezení
Hned po 1. květnu budou moci lidé z nových členských zemí bez omezení pracovat ve Švédsku. Tamní parlament dnes odmítl snahu premiéra Görana Perssona a jeho menšinové sociálnědemokratické vlády o zavedení přechodného období pro pracovníky z nových členských zemí Evropské unie.
Poslanci švédského parlamentu návrh na dvouleté přechodné období zamítli poměrem 182 ku 137 hlasů. Porážka menšinové sociálnědemokratické vlády se očekávala, protože ostatní politické strany již dříve vyjádřily nesouhlas s návrhem premiéra Perssona a jeho kabinetu.
Přesto však po celý dnešní den probíhala v budově Riksdagu vzrušená debata, při níž na adresu vlády a přechodných období padla řada tvrdých slov. Persson a jeho stoupenci byli nařčeni z toho, že hrají na xenofobní strunu a že zradili svoje původní sliby boje za stejná pravidla pro všechny již od počátku rozšíření.
Pro Görana Perssona a sociální demokraty je to loňském švédském odmítnutí eura další velká porážka. Premiérova náhlá změna kurzu v posledních měsících před rozšířením, jeho volání po restrikcích a varování před takzvanou sociální turistikou z východu přitom nenalezly podporu nejen mezi politiky, ale ani mezi širokou švédskou veřejností.
Sociální demokraté navrhovali zavedení dvouletého přechodného období, které by však mohlo být v případě potřeby prodlouženo. Restrikce se měly týkat pouze osmi nových členů - ve všech případech států s komunistickou minulostí, nikoli Malty a Kypru.
Šanci pracovat měli ve Švédsku v prvních dvou letech po rozšíření EU získat jen ti, kteří by garantovali, že se sami mohou "důstojně uživit", čímž by nijak nezatěžovali švédský sociální systém. Restrikce měly navíc zajistit, aby žadatelé o práci ve Švédsku museli pracovní povolení získat již ve své domovské zemi. Ve chvíli, kdy by o práci přišli, měli být adepti znovu posláni domů.
Ze stávajících členů EU konkrétní restrikce pro přístup na svůj pracovní trh neoznámily jen Itálie a Řecko. Británie a Irsko přijmou omezující opatření, aby pracovníci nemohli zneužívat systém sociálních dávek.