Češi ve Venezuele zvažují návrat do vlasti. Obávají se zhoršování situace
Čeští krajané ve Venezuele mají zájem o návrat domů. Oslovili už české úřady, aby jim pomohly s přesídlením zpět do původní vlasti, pokud se bude situace v zemi dále zhoršovat. Venezuelou už několik měsíců zmítají nepokoje a prezident Maduro omezuje svobodu a demokracii. Krajanů žije v této latinskoamerické zemi na tři sta a přicházeli tam už od roku 1938.
„Myslíme, že v příštích týdnech nebo měsících budou věci ve Venezuele horší. Je to stejné, jako když naše rodina musela jít pryč z České republiky, když přijeli Němci,“ říká pro Radiožurnál pan Miguel Osers, potomek z české židovské rodiny.
Ačkoliv Venezuela poskytovala útočiště českým židům už před druhou světovou válkou, prarodiče pana Miguela Oserse se ale tehdy vystěhovat nestihli. S velkým štěstím holokaust přežili a do Venezuely přišli až v roce 1949. Pan Osers je místopředsedou krajanského spolku a říká, že zdejší Češi, kterých je asi 300, uvažují o návratu domů. Někteří z nich se už obrátili na nejbližší českou ambasádu v Havaně.
Sesazená venezuelská prokurátorka Ortegová uprchla s manželem do Kolumbie
Číst článek
„Hodně zemí jako Portugalsko a Peru řeklo, že budou přijímat krajany. Tak my jsme se zeptali v Havaně.“ Podle slov pana Oserse krajané doufají, že jim český stát pomůže se adaptovat, především najít práci a bydlení.
Komise pro krajany v českém Senátu už dostala petici s prosbou o pomoc při návratu. Předseda komise - senátor Tomáš Grulich z ODS - říká, že český stát by se angažovat měl. „Nebezpečí tam je. Jestliže projevili přání přijet, Česká republika má povinnost vůči svým občanům, aby jim pomohla v návratu,“ říká.
Dobré zkušenosti
Česká diplomacie o hromadné snaze krajanů Venezuelu opustit zatím nemluví. Několik dotazů na možnosti přestěhování do vlasti už ale registrují. Ekonomická krize, která s sebou nese nedostatek potravin, zboží nebo i léků a zdravotnického materiálu, je podle velvyslance Vladimíra Eisenbruka jen jedním z důvodů. „Případné represe nebo konflikty mezi opozicí a režimem mohly dále eskalovat do té míry, že by tam mohla vypuknout občanská válka. Právě tady směřujeme, kdyby situace eskalovala, abychom byli připraveni reagovat a pomoct.“
Situaci sleduje i ministerstvo vnitra, které má integraci krajanů v Česku na starosti. O případném organizovaném přesídlení by podle jeho tiskového oddělení musela rozhodnout vláda. Úřad přitom poukazuje na dobré zkušenosti s přesídlením krajanů z Ukrajiny, odkud od roku 2015 přišlo na 600 krajanů.