Česko se možná stane členem Rady OSN pro lidská práva

V New Yorku se dnes rozhodne o tom, jestli bude Česká republika zvolena do Rady OSN pro lidská práva, nebo ne. Musí získat nejméně 97 hlasů ze 192. Hlasovat se o tom bude během zasedání valného shromáždění OSN. Konkurenty Česka v boji o místo v Radě OSN pro lidská práva jsou Gruzie a Rumunsko. České kandidatuře by podle prognóz mohly pomoci mimo jiné také zkušenosti ministra Schwarzenberga z vedení Helsinského výboru pro lidská práva v 80. letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN hlasuje o libyjské rezoluci

Rada bezpečnosti OSN hlasuje o libyjské rezoluci | Zdroj: Reuters

České diplomacii se podařilo získat podporu dostatečného počtu zemí. To ale neznamená, že členství v prestižní Radě už máme v kapse, připomíná ředitelka odboru pro lidská práva ministerstva zahraničí Janina Hřebíčková: „Čísla jsou velice dobrá, kdyby to bylo podle čísel, tak už jsme se tím členem stali.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Martina Dorazína s ředitelkou odboru pro lidská práva ministerstva zahraničí Janinou Hřebíčkovou

Hřebíčková přidává důvody toho, proč by Česká republika mohla u diplomatů bodovat:

„Můžeme potvrdit náš konzistentní, mnohaletý boj na podporu fundamentálních práv, demokratických procesů, občanské společnosti, nevládního sektoru, nezávislých médií, nezávislých právníků.“ Konkrétně se projekty týkají Kuby, Barmy, Ukrajiny nebo Běloruska.

Problémem je, že některé státy se navzdory slibům pod vlivem lobbistů nakonec rozhodnou pro jiného kandidáta.

Kandidatura je personifikována osobou Karla Schwarzeneberga

Rada pro lidská práva vznikla teprve v roce 2006 a patří k těm institucím OSN, o kterých se mluví. Některé země totiž do Rady chtějí, aby skutečně zlepšily stav lidských práv, jiné, aby tomu účinně bránily. Další, aby prosadily vlastní optiku, jiné si zase říkají, když nebudeme v Radě my, budou tam jiní a to bude pro nás horší. V Radě zasedají zástupci 47 zemí.

Rada ale dokáže pružně reagovat na špatný kredit svých členů. Jak připomíná Hřebíčková před měsícem se stalo poprvé v historii to, že členství některé země bylo ostaními zrušeno, Libye byla suspendována. „Sýrie, která kandidovala na člena, byla vyměněna svojí regionální asijskou skupinou,“ přidává další doklad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Janina Hřebíčková ve Světě o deváté.mp3

Podle Hřebíčkové České republice nesmí vadit, že bude v radě společně se zeměmi, jako je Sýrie, ale musí trvat na svých postojích: „Je potřeba, aby ČR stála ve skupině konzistentních zemí, které nebudou ustupovat a budou získávat více zemí. Suspendování Libye je toho důkazem.“

V červnu by měla OSN přijmout přísnou rezoluci o Bělorusku a připravuje se i rezoluce o právech sexuálních menšin. V obou případech se dá čekat tuhý odpor některých zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interwiev Radiožurnálu s Editou Hrdou, českou velvyslankyní při OSN v New Yorku

Českou republiku zastupuje v OSN velvyslankyně Edita Hrdá. Hlasování podle ní bude záležet na ideologických, rutinně diplomatických systémech vzájemných podpor nebo také na psychologických faktorech.

„Můžeme navázat na období 90. let, kdy mělo slovo Česká republika v oblasti lidských práv svou váhu. Naše kandidatura je personifikována osobou Karla Schwarzeneberga, který jistě nemusí dokazovat, že problematika lidských práv je mu celoživotně blízká,“ říká Hrdá.

O české kandidatuře do Rady OSN pro lidská práva bude Valné shromáždění OSN hlasovat v New Yorku v 16 hodin SELČ.

Martin Dorazín, Tomáš Pavlíček, Aneta Vojtěchová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme