Čína a Jižní Korea se dohodly na pomoci Japonsku

Čínský premiér Wen Ťia-pao a jihokorejský prezident I Mjong-bak se zavázali v Tokiu k pomoci Japonsku postiženého nedávnou přírodní katastrofou. Čína například částečně zruší zákaz dovozu produktů z Japonska. Třístranný summit se zabýval i bezpečností jaderné energetiky a vzájemnou spoluprací v případě katastrof.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia-pao, japonský premiér Naoto Kan a jihokorejský prezident I Mjong-bak (zleva) v Tokiu

Čínský premiér Wen Ťia-pao, japonský premiér Naoto Kan a jihokorejský prezident I Mjong-bak (zleva) v Tokiu | Zdroj: Reuters

Ve společné deklaraci se uvádí, že Tokio je připraveno sdílet s Pekingem, Soulem a stejně tak i s mezinárodním společenstvím všechny informace získané po jaderné havárii. Pro Japonsko byl třístranný summit především příležitostí vyvrátit obavy nejbližších sousedů v souvislosti s jadernou havárií.

Peking zruší zákaz na dovoz potravin ze dvou z celkem dvanácti prefektur, kterých se restrikce týkají. Čína zároveň nebude kontrolovat radiaci u žádných produktů s výjimkou mléka, zeleniny a mořských plodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš telefonuje výsledky summitu do odpoledního Radiožurnálu

Japonská vláda už navíc několikrát deklarovala, že produkty z postižených oblastí nejsou zdraví škodlivé a to jak vzhledem k domácím, tak i zahraničním konzumentům.

Summit byl výjimečnou příležitostí k setkání představitelů zemí, které spolu nemají ideální vztahy, přou se mimo jiné o řadu ostrovů ve Východočínském moři. Tokijské jednání mělo navodit dojem z pokroku ve zlepšení spolupráce.

Čínský premiér navíc učinil bezprecedentní krok, když slíbil udělit licence japonským cestovním kancelářím pro cesty čínských občanů do Japonska, aby podpořil rozvoj tamního turistického ruchu. Zatím totiž nic takového neexistuje.

„V této souvislosti jsem však zaznamenal i negativní reakce obyčejných Číňanů, podle nichž Wen Ťia-pao zaprodává vlastní zemi,“ poznamenává východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Více než symbolická byla i cesta čínského premiéra do postižených oblastí – spolu s korejským premiérem byli vůbec prvními státníky, kteří do Fukušimy od havárie 11. března přijeli. Zamířili mimo jiné i do jednoho z evakuačních center vzdáleného asi 60 kilometrů od poškozených reaktorů.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme