Čína výrazně navyšuje vojenský rozpočet
Čína oznámila, že má v plánu během letošního roku navýšit svůj vojenský rozpočet o téměř 13 procent. Experti se domnívají, že toto číslo bude ve skutečnosti mnohem vyšší.
Mluvčí čínského parlamentu Li Čao-sing oznámil navýšení vojenského rozpočtu na zhruba 601 miliard jüanů - v přepočtu přes jeden a půl bilionu korun. Peníze mají být údajně věnovány nejen na bojovou techniku, ale zejména na zvýšení platů pro příslušníky této největší armády světa.
Komentátor ČRo Milan Slezák hovořil na Radiu Česko o navýšení čínského vojenského rozpočtu
Podle čínských médií vojáci letos dostanou až o 40 procent vyšší platy. Půjde už o třetí zvyšování mezd v armádě za posledních šest let. Li Čao-sing také prohlásil, že výrazné zvýšení vojenského rozpočtu - po poklesu v roce 2010 - nepředstavuje žádnou hrozbu pro jiné země.
"Myslím si, že je možné, že ty výdaje jsou ve skutečnosti dvojnásobné," uvažuje nad zveřejněnými údaji komentátor ČRo Milan Slezák a dodává: "Jestliže nyní mluvíme o bezmála 13 procentech, tak si myslím, že realističtější číslo je 26 procent."
Andy Gilholm, analytik a odborník na Čínu z agentury Control Risks tvrdí, že americké výdaje na zbrojení jsou pořád daleko před Čínou.
Klíčovou otázkou pro USA a regionální spojence ovšem není propast v rozpočtech nebo celkových kapacitách, ale míra, do jaké by Čína potenciálně mohla ohrožovat nebo omezovat americkou schopnost použít svou vojenskou převahu k podpoře vlastních cílů v oblasti.
Podle Slezáka ovšem čínské zbrojení pochopitelně nebezpečí představuje, což přispívá ke zvyšování napětí v regionu.
Čínský vojenský rozmach: neviditelné stíhačky, rakety a letadlové lodě
Japonsko například ve čtvrtek uvedlo do pohotovosti vojenské letouny poté, co čínská vojenská letadla přelétala v blízkosti sporných ostrovů. Filipíny požádaly Peking o vysvětlení incidentu, při němž dvě čínské hlídkové lodě ve sporné oblasti v Jihočínském moři ve středu ohrožovaly filipínské plavidlo.
Indie tento týden oznámila roční nárůst vojenských výdajů o zhruba 11,6 procenta a nakupuje moderní stíhačky, dopravní letadla, hlídkové vrtulníky a ponorky.
Vojenský rozmach ČLR zahrnuje i lednový zkušební let čínského neviditelného stíhacího letounu J-20. Tímto typem letounu dosud disponovali pouze USA a Rusko.
"Číňané vědí, že jim ani dva miliony mužů a žen ve zbrani nestačí, že musí vyvíjet právě ty nové technologie a přezbrojovat," říká Slezák. Mezi dalšími technologiemi, kterými Čína disponuje je také raketa s dlouhým doletem, která je schopna vyřadit z činnosti letadlovou loď ze vzdálenosti 2500km.
Jiným typem rakety byli Číňané schopni sestřelit dokonce i vesmírnou družici. Družice a letadlové lodě jsou přitom zcela klíčové součásti dosavadní technologické převahy USA.
Čína by také letos mohla spustit na vodu svou první letadlovou loď - o rok dříve, než očekávali američtí vojenští analytici.
V Pekingu zítra začne každoroční sjezd čínského parlamentu - všečínské shromáždění lidových zástupců, které má stanovit sociální a ekonomické cíle země na příštích pět let.