Vyzýváme USA, aby svoji chybu napravily, hrozí Čína Američanům. Nelíbí se jí podpora Tchaj-wanu

Čína hrozí odvetou, pokud USA budou uplatňovat v praxi zákon o podpoře Tchaj-wanu, který ve čtvrtek podepsal americký prezident Donald Trump. Napsala to v pátek agentura Reuters. Podle čínského ministerstva zahraničí zákon představuje hrubé vměšování do vnitřních čínských záležitostí a brání ostatním suverénním státům v tom, aby s Čínou rozvíjely normální vztahy.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che při podpisu první fáze nové obchodní smlouvy mezi oběma zeměmi

Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che při podpisu první fáze nové obchodní smlouvy mezi oběma zeměmi | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Vyzýváme USA, aby svoji chybu napravily, neuváděly zákon do praxe a nebránily ostatním státům v rozvoji vztahů s Čínou. Jinak budou nevyhnutelně následovat odvetné kroky z čínské strany,“ uvedlo ministerstvo.

Nákaza koronavirem je na východoasijské demokracie krátká

Číst článek

Na základě zákona označovaného zkratkou TAIPEI, což mimo jiné odkazuje na název tchajwanského hlavního města, se USA zavázaly, že budou podporovat rozvoj vztahů mezi Tchaj-wanem a dalšími státy v indo-pacifickém regionu a také vystupovat proti zemím, které ohrožují tchajwanskou bezpečnost a prosperitu.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen umístila na svůj účet na twitteru oslavný příspěvek s tchajwanskou a americkou vlajkou vedle sebe a komentářem „Přátelé ve svobodě, partneři v prosperitě“.

It was gratifying to see the Taiwan Allies International Protection and Enhancement Initiative (TAIPEI) Act signed into law today, a testament to #Taiwan-#US friendship & mutual support as we work together to address global threats to human health & our shared democratic values.

07:01 – 27. 03. 2020

3026 13208

Tchaj-wan má nyní diplomatické vztahy pouze s 15 státy, z nichž většina jsou malé země jako Belize nebo Honduras, připomíná Reuters.

Tchaj-wan je de facto samostatným demokratickým státem, ale Čína jej považuje za jednu ze svých provincií. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. Mnozí obyvatelé Tchaj-wanu se ale obávají autokratických zásahů Pekingu a na ostrově má značnou podporu hnutí za nezávislost.

Telefonát, co vyvolal „haló“

Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 1979 a američtí prezidenti z Demokratické i Republikánské strany od té doby zastávají politiku jedné Číny. O tom, že Spojené státy budou jednu Čínu respektovat, dříve čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ujišťoval i současný americký prezident Donald Trump.

V prosinci 2017 ale vyvolal americký prezident pobouření v Pekingu, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

V roce 2018 způsobil Washington další vlnu nevole, když Trump podepsal zákon, který umožňuje představitelům USA cestovat na Tchaj-wan a jednat s tamějšími představiteli a naopak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme